Článek
Jednou z možností, jak ušetřit za energii, je praní prádla na nižší teplotu. Podle rozsáhlé studie, kterou si nechala provést společnost AEG a která se opírá o data z evropského průzkumu o pracích návycích za poslední tři roky, 35 milionů domácností v Evropě snížilo teplotu praní na 30 °C a ušetřilo tak téměř jeden milion tun emisí oxidu uhličitého. A nejde jen o snížení teploty, lidé v Evropě celkově mění své prací zvyklosti.
Ze zmíněného průzkumu provedeného mezi 12 tisíci dospělými z 12 evropských zemí vyplývá, že 43 % respondentů nyní mnohem více pere, až když je pračka skutečně plná, 31 % častěji nosí oblečení mezi praním, 29 % více pere v noci a 30 % nyní používá ekologické nastavení. Mnozí z nich tyto změny dělají poprvé a samozřejmě k těmto krokům přistupují především proto, aby ušetřili.
Výrobci praček proto doporučují pět rad, jak prát úsporněji a zároveň i šetrněji k životnímu prostředí i prádlu samotnému:
1. Perte na 30 °C kdykoli to lze
Toto pravidlo samozřejmě platí pro praní běžně onošeného prádla, nikoli nadměrně špinavých kusů se skvrnami atd. Při praní na 30 °C místo na 40 °C pračka spotřebuje zhruba o 38 % méně energie. Zároveň tím šetříte i vlastní oblečení, které se ve vlažnější vodě tolik neničí. Nezapomeňte ale podle toho také zvolit vhodný prací prostředek, ideálně takový, který je pro praní při nižších teplotách určený.
„Třicítka“ je tradičně doporučovaná pro praní sportovního oblečení, outdoorového nebo z merino vlny.
Tam, kde je třeba, aby se při praní zničily i nejrůznější bakteriální zárodky apod., zůstaňte u 60 °C. Sem patří například ručníky, spodní prádlo, ponožky a povlečení. Pokud ovšem některé z těchto kusů běžně po vyprání žehlíte, lze zůstat jen u 40 °C, žehlička se o choroboplodné zárodky postará.
2. Pořiďte si energeticky úsporné spotřebiče
Pokud právě zvažujete nákup pračky, rozhodně věnujte pozornost jejímu energetickému štítku. Jednorázová úspora za model nižší energetické třídy znamená zbytečně vysoké náklady za její provoz po celou dobu, co ji budete doma mít a používat. Nejúspornější spotřebiče jsou podle nových štítků zařazeny do kategorie A.
3. Místo praní prádlo osvěžte párou
Pokud je prádlo pouze propocené, ale jinak čisté, zkuste jej místo klasického praní pouze napařit párou. Pračky s napařovacím programem umožňují osvěžit oblečení párou a pro odstranění zápachu také přidat vůni. Hlavní výhodou je úspora vody až 96 % a také času (program trvá zhruba 25 minut). Pára navíc vyrovnává pomačkání a oblečení pak není nutné ani žehlit.
4. Využívejte potenciál pračky na maximum
Většina lidí používá v průměru pouze tři programy, a tak vůbec nevyužije plný potenciál své pračky. To v praxi ovšem znamená, že mnohdy perou zbytečně dráž, než by bylo nutné.
Mnohé spotřebiče mají inteligentní programy, které podle váhy a míry znečištění prádla dokážou samy přesně určit kolik vody, při jaké teplotě a s jakým množstvím pracího prostředku mají prát. Jindy se vyplatí program, který umožňuje prádlo vyprat ve zkráceném čase.
Snížené množství vody ušetří nejenom vodu, ale i energii potřebnou na její ohřátí. Praktická je z tohoto hlediska pak druhá přípojka na vodu. Standardně se pračka připojuje na přívod studené vody. „S přípojkou na teplou vodu lze ušetřit až 65 % elektřiny, když se například voda v domě ohřívá prostřednictvím solární technologie. Alternativně můžete používat také studniční nebo dešťovou vodu, a tak šetřit i cennou pitnou vodu. Budete tak maximálně šetrní nejen k životnímu prostředí, ale i k peněžence,“ radí Jiří Šeba ze společnosti Miele.
Užitečná je rovněž funkce automatického dávkování pracího prostředku. Mnoho lidí totiž dávkuje prací prostředek špatně. Buď ho dodá málo (ve snaze ušetřit), nebo moc (z neznalosti). Ani jedno není dobře. „Pokud ho používáte málo, škodí to prádlu i pračce. Bílé oblečení postupně šedne, barevné ztrácí jas a sytost, skvrny se úplně nevyperou a nerozpuštěné nečistoty se do prádla zapírají. V pračce se navíc postupně usazuje vodní kámen. Používat více pracího prostředku také není řešením. Nadměrná dávka totiž vytvoří příliš mnoho pěny, prádlo je třeba více máchat a zvyšuje se spotřeba vody. Na prádle většinou zůstávají zbytky pracího prostředku, což může vyvolat alergie a různé kožní reakce. Na tmavém oblečení mohou být zbytky pracího prostředku dokonce vidět,“ upozorňuje Barbora Bártíková ze společnosti BSH domácí spotřebiče. Inteligentní pračka si proto během pracího cyklu sama nejlépe vyhodnotí, kolik prostředku má přidat a kdy.
K životnímu prostředí mohou být pračky ještě šetrnější tím, že sníží množství mikroplastů, které se po vyprání dostanou do odpadu. „Mikroplastů je v oceánech stále víc a v různých zemích se proto zpřísňuje regulace, jde mimo jiné o ohrožení lidského zdraví na celé planetě. Proto jsme se spojili s organizací Ocean Wise a firmou Patagonia a společně jsme vyvinuli technologii, která tvorbě a emisím mikroplastů dokáže v každodenním životě účinně bránit,“ vysvětluje Moohyung Lee ze společnosti Samsung, proč se jejich firma rozhodla pračky vybavovat nejprve programem Less Microfibre snižujícím množství mikroplastů uvolňujících se během pracího cyklu a nejnověji také stejnojmenným filtrem, s nímž klesá množství mikroplastů uvolněných při praní až o 98 %.
5. Perte plnou náplň
Mnoho lidí má ve zvyku prát i vícekrát během týdne, byť ani nenaplní pračku naplno. Mnohem úspornější je proto nosit prádlo co nejdéle, dokud opravdu nepotřebuje vyprat, a zároveň prát až tehdy, kdy se doma nasbírá dostatek prádla stejného druhu, aby bylo možné pračku zcela naplnit. I tím lze ušetřit nejenom za energii, ale i vodu a prací prostředek.