Hlavní obsah

Jak si zrekonstruoval byt restauratér Roman Řezníček

Právo, Bohuslav Hatina

Restauratér Roman Řezníček procestoval velký kus světa, aby se nakonec usadil v malebném zákoutí Malé Strany. Původně bydlel na Břevnově, ale když se mu před dvanácti lety naskytla možnost koupě bytu v podhradí Pražského hradu, neváhal ani vteřinu.

Foto: Václav Jirsa, Právo

Kuchyně je vybudována podle posledních trendů.

Článek

Jako nájemce místních restaurantů Pálffy palác a U Malířů to má odtud do práce jen pár kroků. Během své dosavadní kariéry provozoval celkem osm nejrůznějších restaurací. V každé z nich však zanechal kus své invence. Myslím, že je to tak správné,“ říká Roman Řezníček, který průběžně sleduje trendy současně používaných stavebních materiálů a zajímá se o novinky v oblasti designu.

Kromě toho, že prý umí dělat výborné bifteky, má i bohaté zkušenosti se stavebními rekonstrukcemi. Podle jeho názoru mají právě gastronomická zařízení k hezké architektuře velmi blízko. Jezdí také často do zahraničí, kde sbírá dobré nápady, aby je pak úspěšně použil ve svých podnicích. Vkus i rozhled jednoznačně potvrdil i při rekonstrukci starobylého bytu na Malé Straně.

.: Vpravo vstup do bytu, který umožní přehled o jeho délce, vlevo výhled na typické malostranské střechy.foto: Právo/Václav Jirsa

Dokonalá souhra s architektkou

„Do rekonstrukce bytu jsem se pustil vlastně okamžitě po jeho zakoupení a svěřil jsem ji firmě Donlič interiér. Dodali mi prakticky vše na klíč včetně nábytku.“

Architektka Ivana Domková je symbolem kvalitního a osobitého designu a svoji pověst potvrdila i zde. Romanu Řezníčkovi jen stačilo, aby jí nastínil svou představu: „Víc jsem dělat nemusel. Absolutně pochopila, o co mi jde, a přesně věděla, co se bude do tohoto bytu hodit.

Jsem za to velice rád, protože vím, že není vždy samozřejmostí, abyste s architektem našli společnou řeč. V tomto případě to ale klaplo dokonale. Musím říci, že jsem dodnes fanouškem práce paní architektky Domkové.“

Změny neublížily čtyřsetletému bytu

„Rekonstrukcí prošly všechny původní dveře, respektive zárubně, staré čtyři sta let. Na první pohled poznáte, podle nízkých dveří, že celý dům je ze šestnáctého století. Naši předkové byli výrazně menší. Pokud měříte sto osmdesát centimetrů, musíte chodit velmi obezřetně a se sklopenou hlavou. Už tu žiji dvanáct let a vím o tom, ale stejně mám každou chvíli rozseknuté čelo...

.: Moderní prvky jsou v kuchyni použity s citem.foto: Právo/Václav Jirsa

Celý dům si během čtyř století své existence různě sedal a pohyboval se, takže každá místnost měla podlahu v jiném směru. Všechny podlahy byly nakřivo. Byly zkroucené, protože se každá místnost svažovala jinak. Původní podlahy byly naštěstí z palubek, tak jsme je za dozoru památkářů překryli dubovými parketami, čímž se nám je povedlo vyrovnat. Jde o tzv. lodní podlahu, neboť se tento materiál používá na stavbu lodí.“

Největší pýchou je nová koupelna

Zásadním problémem původního bytu byla koupelna. Vůbec tam totiž nebyla. V místech, kde koupelnu nakonec vybudovali, byla dříve ševcovská dílna, v níž měl bývalý majitel bytu - švec, navíc i udírnu.

„Koupelnu mám fakt nejraději, protože v koupelně, kuchyni a v ložnici strávíte nejvíce času. V koupelně se výborně odreaguji, je pro mě opravdovým místem relaxace. A protože je tu opravdu velmi málo místa, museli jsme ho maximálně využít, oddělit a správně definovat, aby sem mohla být umístěna vana, záchod, sprcha a umyvadlo najednou.“

Foto: Václav Jirsa, Právo

Koupelna je majitelovou pýchou a vznikla z bývalé ševcovské dílny.

.: Koupelna je majitelovou pýchou a vznikla z bývalé ševcovské dílny. foto: Právo/Václav Jirsa

Vana stojí rozhodně za pozornost. Její konstrukce je vyzděná z ytongu, který je lehký a byl zvolen právě proto, aby se nezatěžovala konstrukce domu. Vana je ručně vybrušovaná. Potom přišla na řadu penetrace, izolace a nakonec se oblepila kachlíky s módními penízky. Ložnice je součástí obytného pokoje, jedné veliké místnosti. Jiné řešení v tomto prostoru ani nebylo možné.

„Díky materiálu corian je do mého kuchyňského jídelního stolu zahrnut i dřez a umyvadlo, takže se vlastně jídelní stůl mění v pracovní desku a naopak."

Ale úplně upřímně, v této kuchyni netrávím příliš času. Když se podíváte do ledničky, tak tam ani moc jídla nenajdete. Kuchyň jsem vlastně stavěl pouze jako součást celého interiéru, chtěl jsem jednoduše mít byt kompletní.“ Bydlení a život na Malé Straně si ale náš hostitel pochvaluje: „Celá Malá Strana má takové kouzlo, které jinde ve městě nenajdete. Je to vlastně v přeneseném slova smyslu vesnice uprostřed Prahy.

Foto: Václav Jirsa, Právo

Kuchyně je vybudována podle posledních trendů.

.: Kuchyně je vybudována podle posledních trendů. foto: Právo/Václav Jirsa

Mezi místními lidmi tady panují krásné vztahy. Všichni se mezi sebou znají a ráno se pozdraví, když jdou do práce. Proto jsem vděčný, že právě v této krásné části Prahy mohu bydlet.“

Související témata:

Související články

Vinohradské bydlení Jana Přeučila

Herec Jan Přeučil žije v bytě na Vinohradech čtyřicet let. Neměnil by. Stejně jako jeho životní i umělecká partnerka - loutkoherečka Eva Hrušková, první...

Výběr článků

Načítám