Článek
Jak nám Vašek hned vysvětlil, přistupují tak dokonce i k založení zahrady, kterou nyní ozvláštňují budováním potůčku a jezírek.
„Necháváme ji upravit tak, abychom tu mohli natáčet videoklipy. Nikam do exteriéru nejezdíme, všechno natáčíme tady. To je naše ekonomika. Vyrobili jsme šestadvacet DVD. Já natočím Evu, ona mne a syn vše smíchá ve studiu… Lidi příliš netouží u našich písniček vidět palmy. U nás je taky hezky,“ konstatuje Vašek na terase s kouzelným výhledem, když Eva našemu fotografovi a kameramanovi ukazuje keře připravené k osázení.
„Říkáme tomu tady malý Barrandov, točíme tu jak v exteriérech i ateliérech.“
Na terase je blaze
„Plánované změny na zahradě i v domě vycházejí z představ nás obou, ale většinou je to při jejich realizaci rozdělené tak, že Vašek organizuje a dělá větší práce a já dodělávám detaily. Býváme často na cestách a rádi se vracíme do hezkého prostředí. A domov je tím nejkrásnějším místem,“ říká Eva a Vašek jen doplňuje, že být v klidu doma je pro ně vlastně dovolená na oblíbeném místě.
„To neznamená, že bychom rádi necestovali, i když většinou také pracovně. Rádi našim lidem zazpíváme i v zahraničí. A všechno, co tady vidíte postavené, to jsou naše inspirace z cest, které vždycky proberu s kamarádem architektem a dohodneme se na konečné podobě.
Letní kuchyň (na úrovni zahrady) s hlubokým dřezem na omývání ovoce jsme okoukali ve Španělsku. Zelená terasa (v patře nad ní) s trávníkem a keři je australský systém, kdy vyjdete z pokoje a u stolu pod střechou venku snídáte, jíte během dne… Oni tam samozřejmě venku žijí deset měsíců a do kvartýru vůbec nechodí,“ říká Vašek, který je rodák z Blanska. Eva pochází z nedalekého Rájce-Jestřebí.
„Když se tu teď něco buduje, tak po předchozích zkušenostech s řemeslníky neustále komunikujeme, abychom měli jistotu, že rozumějí našim představám. Jakmile nad zadáním dodavatel začne přemýšlet stejně jako my, tak se můžeme navzájem doplnit i poučit. Ale jakmile přijde s tím, že pro nás dělá práci, které rozumí jen on a ne my, blbí zákazníci, kteří chtějí dělat chytré, tak se s ním raději rozloučíme. Nejednou pak přijde jiný a zeptá se, jaký blb před ním to dělal.
Teď tu máme situaci, že třetí firma předělává nefunkční jezírka s potokem a pochopitelně nechce převzít kvůli záruce nedodělanou práci. Takže vše znovu… A mně tu zůstala za několik tisíc hromada kačírku, jehož ruční vyčištění je dražší, než dovezení nového. Jenže odvoz starého (skládka a nafta…) je ještě dražší. Kolotoč, do kterého jenom sypete peníze, protože někdo neudělal svoji práci, jak měl. Asi všem známá situace.“
Vlaštovčí hnízdo
Úzký, ale dlouhý dům s více podlažími vypadá z ulice poměrně nenápadně. Ale směrem do zahrady kopíruje svažitý terén. Pravda, s novými přístavbami už původní domek příliš nepřipomíná.
„Stavěli jsme to tady od roku 1995 jako vlaštovčí hnízdo. Postupně jsme přistavovali, až se to vyvinulo tak, že jsme bydlení mohli z podkroví přestěhovat do místností s okny do zahrady. Dlouho jsme žili v podkroví a viděli střešními okny jen nebe.
Ale přednost mělo vybudování nahrávacího studia, střižny i kanceláří vydavatelství… Vlastní soukromí jsme dostavěli až v roce 2006. To už jsme ale dvacet let vydávali svoje nahrávky," říká Vašek.
"Na spodní terase u hostinského pokoje míváme firemní porady, a když chceme natočit klip s vánoční atmosférou, tak tam zatopíme v krbu, spustíme rolety a v přítmí nám nevadí, že je léto,“ usmívá se Vašek.
Nejvíce se ale rozzáří, když se rozvypráví, jak dnes zúročuje své vysokoškolské vzdělání (slaboproud, sdělovací technika) i hobby – akustiku a elektroniku, od reproduktorů po video. Jako muzikant a technik prý dnes vlastně nepotřebuje za každou cenu ve studiu zaměstnávat zvukaře a největší problém je sehnat muzikanta, který umí opravdu hrát a hlavně srdíčkem.
Akustika obýváku
I v oboru akustiky se Vaškovi prolíná pohoda bydlení s kvalitou nahrávání ve studiu:
„Jsem pyšný na to, že jsme rozšířili využití vynálezu inženýra Žikovského. (Dostal v New Yorku plaketu za celoživotní dílo ve světových parametrech akustiky.) Vynalezl obkladový materiál pro studia SONIT a mě napadlo využít ho i při zařizování bytových interiérů. Nejen na obkládání stropů, ale třeba i jako výplně dvířek u skříněk. Máme už na to i certifikát a je z toho další obor naší činnosti. Hygiena bydlení tomu říkám."
"Lidi si místo koberců, protože nechtějí mít doma roztoče, dávají dlažbu, pořizují si myčky, do toho jim hraje televize a pak říkají, že jsou unaveni z hluku. Umím v bytě zrušit rezonátory. Je to výhodné i pro kanceláře, kde pracuje více lidí nebo se dělají porady. Všude tam to lze použít, už proto, že nejde o velkou investici. V takto vybaveném obývacím pokoji můžete mít kvalitní poslech i z levnějšího domácího kina. Zatímco teď spousta lidí dá statisíce za elektroniku a ani si neuvědomí, že akustické podmínky jejich bytů veškerou kvalitu z reproduktorů pokazí.“
Den jako Eden
Také Eva nebývá ve studiu jenom jako zpěvačka za mikrofonem, ale třeba i jako střihačka.
„Právě dokončuji DVD se záznamem našeho koncertu na Řípu. Také mě to baví, ale je pravda, že pak nemám bohužel čas na zahradu. Když se dostanu třeba k sekání trávy, je to pro mne relax. K mému překvapení! Dříve jsem neměla potřebu nějakou zahradu vůbec mít. Je to asi přibývajícími roky, ale ranní posezení na terase s výhledem do upravené zahrady i do údolí je prostě krása! Město mě nijak nepřitahuje. I když jsem studovala šest let konzervatoř v Brně, utíkala jsem domů a do přírody.“