Článek
„Bydlela jsem odmalinka na nedalekém sídlišti. Pak jsem tam byla i s manželem a při řešení různých variant stěhování do lepšího jsme našli tuto část Prahy, která nás nadchla.“
Ale než se jim podařilo získat dům na místě naší návštěvy, tak společně - také nedaleko - obývali pronajatý byt v činžovním domě z padesátých let. Do rekonstrukce už vlastního domu se tedy pustili vytrénovaní z předchozích bytů a zkušenosti zjevně úspěšně zúročili. Citlivá modernizace se už nyní podařila, i když ještě není úplně hotovo.
Láska na první pohled
„Zatím jenom vybílená místnost bude pracovna s policemi plnými knížek. Ty jsou chudinky ještě odstěhované na Moravu - k rodičům na půdu. Také chvilku trvalo, než jsme si tady zvykli. Ale máme tu spoustu kamarádů a mezi místní patří i bratr s rodinou, kteří šli do námi uvolněného bytu.
Kbely jsme si opravdu oblíbili, je to tu dobré hlavně pro děti. Nejvíc nepokojná jsem před stěhováním byla já, protože jsem chtěla zahrádku. Přestože jsem na ni nikdy předtím nebyla zvyklá. Manžel naopak byl z rodinného domu a věděl, co to také obnáší, takže byl střídmější. Ale já v inzerátech hledala dům se zahrádkou. I když manžel přicházel s pochybami, tak když jsme to místo viděli a vstoupili jsme sem, hned jsme věděli…“
Vilka je navíc hezky stranově orientovaná a architekturu dvacátých let mají noví majitelé moc rádi.
„Začali jsme vyjednávat hypotéku a domlouvat se s kamarádem architektem.“ Spolupráce to prý byla úžasná. „My jsme si vymýšleli a on korigoval naše nápady, na kterých jsme se shodli všichni tři. Hlavně nám opravdu šlo o to skloubit staré s moderním. Manžel chtěl dokonce zachovat původní prkna v podlaze, ale naštěstí to nešlo…
Stejně tak chceme ctít i původní fasádu a zachovat různé šambrány (pozn.red.: architektonický prvek, používaný v architektuře k orámování oken či dveří), i když si na přílišnou zdobnost nepotrpíme. Přístavba bude obložena stejným dřevem jako původní terasa,“ vidí už vše v jasných rysech paní domu.
Kuchyň současnosti s budoucností
Kuchyň našla místo v přístavbě ze dřeva a skla. Vzniklo tak z ulice netušené místo, vlastně součást zahrady. Dalším nepřehlédnutelným prvkem interiéru je nová koupelna zdobící přízemí a se vstupem vlastně z obývacího pokoje. Její vnější stěna postavená do oblouku z luxferů je odvážným spojovacím článkem mezi moderními prvky interiéru (kuchyňská linka Koryna) a půvabem původního zařízení (včetně starých kliček na nových okenních rámech ctících tvar těch původních).
„I v předchozích bytech jsme si ověřili, že kuchyň je centrem dění. Takže tady jsme dali kuchyni s jídelním stolem velkou plochu s tím, že nepřestává komunikovat s dalším obytným prostorem i se zahradou. Už teď zasunovacími dveřmi (oknem) různě skáčeme ven. Moc se ale těším, až bude hotov ochoz s pohodlným, bezbariérovým vstupem na trávník.“
Řešení kuchyňské linky je ve výsledku dílem specialistky dodavatelské firmy, která se byla na místě osobně podívat a poté i dohlížet na montáž.
„Věděli jsme, jaké chceme spotřebiče, že chceme mít ostrůvek... ale vše dohromady dala k našemu obrazu paní Študlarová. Úplně nás nadchla!“
Paměť stromů
Zahradní úpravy se teprve plánují, ale už teď je tu ozdobou vzrostlý ořech. Jedna stará třešeň bohužel nepřežila zakopávání příslušenství rekuperačního vytápění.
„Rozhodně nejsme takoví ti mýtiči, kteří přijdou na pozemek a vše vykácejí, aby mohli zasadit vše nové. Ale jestli ze mne bude zahradnice, to ještě fakt nevím. Kuchařka - to ano, vařím ráda a často. Chceme se poradit i s paní zahradní architektkou. Architekturu máme s manželem moc rádi a studujeme si různé knihy, ale myslím, že je důležité svěřit se odborníkovi. Máme tady záměrně většinu českých výrobků a v jejich nabídce bychom se sami opravdu neorientovali,“ dodává manželka chirurga. Manželé jsou už čtrnáct let a znají se dvacet.
Téměř čtrnáctiletý Krištof („S i podle původního jména Kristoforos, z řečtiny: Ten, co nese Krista. A přišlo nám divné, aby bylo Kristus s y, tak jsme mu to trochu zkomplikovali,“ usmívá se Ester) a nedávno jedenáctiletý Cyril („Udělal nám radost, že se teď dostal na stejný gympl jako brácha.“) kralují v podkroví, kde je i ložnice rodičů. A další koupelna. A také originální - se střešním oknem a obložená tmavým dřevem.
Seriál pokračuje
Zvelebování domu postupně pokračuje. Prý tak, jak se dostává peněz. Ty vždy nemá ani Česká televize, takže se prý nebudou v cyklu Pošta pro tebe tentokrát natáčet Letní návraty. „To mne mrzí, protože byly oblíbené a sledované. Už teď točíme za poloviční honoráře, a že tentokrát nebudou tyto díly, mne mrzí dvojnásob. Návraty pro mne byly potvrzením, že má naše práce smysl a že se na ty lidi nevykašleme, jakmile opustí studio.“
Ester Janečková se prý dnes už docela dobře umí doma odpoutat od stresu, který natáčení pohnutých lidských osudů přináší. „Není to tak, že bychom se doma o práci nebavili. Manžel vypráví o pacientech a já o lidech, které máme v Poště. Ale stresovat se pořád jejich zážitky - to by se nedalo vydržet.“
Nemluvě o tom, že doma se společně evidentně nenudí a na chmury tu ani není místo.