Článek
Po broskvovém odstínu Peach Fuzz z loňského roku se letos barvou roku stala barva kávy a kávové pěny. Nazývá se Mocha Mousse a symbolizuje teplo domova, návrat k přirozenosti, klid a stabilitu, proto najde uplatnění především v bytovém designu.
Skvěle vypadá na křeslech a pohovkách oblých tvarů, ale i na doplňcích nebo na stěnách. Jen celá místnost by v této barvě mohla působit příliš tmavá, proto ji doplňte bílou nebo světlými neutrální tóny a také zelenou, ideálně ve formě živých rostlin, se kterými se v roce 2025 rozhodně nešetří.
Biofilní design
Ani v době umělé inteligence nezapomínají designéři na přírodu, která přináší inspiraci, klid a harmonii. Místo zelených kousků nábytku nebo výmalby dávají přednost živým rostlinám, které zdobí stoly i celé místnosti. A to jak v květináčích, tak zavěšené na stropě, nebo jako základ zelených stěn.
Forma záleží jen na vašem vkusu a dispozicích bytu či domu. Malé kaktusy a sukulenty vypadají dobře i na malém konferenčním stolku, zatímco velké fíkusy nebo monstery potřebují kolem sebe více prostoru. Jako dělané jsou tedy do prázdných rohů velkých místností.
Oblé tvary a multifunkční prostory
V obývacích pokojích a jídelnách vítězí modulární multifunkční nábytek, který si každý upraví podle sebe. Dá se snadno rozložit i sestavit, slouží více účelům a často má oblé hrany nebo vyloženě kulatý tvar. Působí tedy jemně, ladně a útulně a zároveň jde skvěle dohromady s konceptem návratu k přírodě, protože organické tvary bez ostrých hran jsou její doménou.
Místo výměny hranatého nábytku mnohdy stačí přidat několik doplňků, například kulaté polštáře, květináče nebo zrcadlo. Vznikne tak zajímavý kontrast, který upoutá na první pohled, ale neruší dojem útulna a pohodlí. Tím spíš, pokud místnost vybavíte i stylovým koberečkem, hřejivou dekou nebo textilními závěsy.
Chytré technologie jako samozřejmost
Pokročilé technologie už nejsou jen doménou nejmodernějších bytů. Zvykáme si na ně i na chalupách nebo v domech zařízených v retro a vintage stylu. Je tedy potřeba, aby byly nenápadné a interiér vkusně doplňovaly. Veškerá zařízení jsou proto čím dál menší a skrývají se v nábytku nebo jiných interiérových prvcích, což platí třeba pro integrované nabíječky, smart osvětlení nebo vestavěné reproduktory.
Chytrá domácnost získává novou smysluplnou podobu, kde elektronika nezabírá mnoho místa, ale o to více jejím obyvatelům zjednodušuje život. Některá zařízení se ovládají hlasem, jiná dotykem a stále více toho zvládnete i na dálku. Důležitý tedy není jen design, ale také uživatelská přívětivost a celkový komfort.