Článek
Majitelka preferovala minimalistický styl a žádné výrazné či zdobné prvky. Když si s designéry z ateliéru design-factory společně odsouhlasili materiály a barevnost, mohl tým začít kreativně pracovat. Stavba byla čistě vymalovaná, bez zařízení, podlah, dveří, stínicí techniky. Zkrátka jedinečný prostor, který nic nelimitovalo.
Garáž jako primární vchod
Dvoupodlažní dům kombinuje sedlovou a rovnou střechu s atikou. Z jihozápadní strany je od silnice přístupný garáží, podél které vede po pravé straně chodník ke vchodovým dveřím. Zajímavé je, že jejich využití je zcela minimální.
Majitelka totiž každý den využívá auto a vstupuje domů skrze garáž. A tak se z ní vlastně stává reprezentativní místo. Prostor je tedy čistý, příjemný, garáž je vytápěná, pro horké dny je vybavená i klimatizací a stává se z ní obytná místnost.
Vybavení garáže navrhli sami designéři, kteří mají zároveň i svoji truhlářskou dílnu. Pro nábytek po levé straně garáže zvolili odolný laminát v neutrálním šedém odstínu. „Z našeho pohledu je garáž nezanedbatelnou součástí kultury bydlení, proto jsme se tohoto úkolu zhostili rádi. Majitelce jsme toto řešení doporučili z vlastní zkušenosti a ona souhlasila. Naprosto odpovídalo jejím představám o maximálním komfortu,“ vysvětlují.
Dům s otevřenou fasádou má neobvyklou dispozici rozloženou do tří podlaží
A navazuje předsíň…
Designéři pojali zajímavě, ale velmi prakticky i předsíň. Její součástí je skladovací prostor určený pro odložení trvanlivých potravin. Je zde velká vestavná skříň, která má ve výklenku místo na pohodlné sezení.
Už v této místnosti se pozná, jaké bude ladění celého interiéru: kombinace bílé a zemitých odstínů doplňuje a oživuje dekor tmavého ořechu. Ten se konkrétně v chodbě objevuje nejen na podlaze, ale také na madlech skříní a kování dveří. Designéři totiž zvolili takový typ klik, které mají do základového materiálu rukojeti, tedy masivní mosazi, vsazenou vložku z ořešákového dřeva.
Ložnice a relax
Dveře nejblíže schodišti vedou do šatny, skrze kterou se prochází do hlavní ložnice. Vysoké šatní skříně jsou vybaveny praktickými, manuálně sklopnými věšákovými systémy, které usnadňují přístup k oblečení.
Stěny jsou vymalované decentní béžovou stěrkou, k jejímuž žíhanému dekoru se hodí stínovaná potahová látka čela postele. Bílé skříně mají velkorysá ořechová madla. Naproti posteli je koupelna. Místo vany je v ní sauna, kterou majitelka chtěla.
Líbilo se nám
Celý jídelní kout oživuje netradiční lustr, jehož skleněné baňky připomínají hravé bubliny. Součástí jídelny jsou komody pro uložení nezbytností se zrcadlovými dvířky. Designéři připouští, že rádi v návrzích experimentují se sklem a v dílně mají dokonce technologii na jeho potisk.
Kuchyňská linka navržená na míru
Sestavu do kuchyně řešili sami designéři. Zvolili převážně bílé provedení s odolnou pracovní deskou přecházející v obklad. Je zhotovena z odolného umělého kamene v dekoru mramoru. Stejný materiál je použit v detailu u schodiště, které kuchyň vizuálně odděluje od zbytku otevřeného prostoru.
Technické údaje:
Lokace domu: Bratislava-Děvín, Slovensko
Celková užitná plocha: 196,2 m2
Plocha pozemku: 392 m2
Plocha teras: 33,4 m2
Typ vytápění: plynový kotel, podlahové vytápění
Dodavatelé a výrobci:
Podlahy: parket concept; povrchy: stěrky Weber, Caparol; dveře: Sapeli; dveřní kování: M & T, kliky Mimolimit; nábytek: design-factory; světla: Aulix; designéři: Branislav Mikitka, Lucie Krivá