Článek
V bytě s panelovými stěnami v původním stavu prožila více jak čtyřicet let. Později začala přemýšlet nad jinými typy bydlení, ale nakonec se rozhodla pro rekonstrukci svého panelákového bytu. Bylo tedy rozhodnuto a rekonstrukce začala nabývat na stále konkrétnější podobě.
Za odborníkem včas
Myšlenku rekonstrukce bytu paní Zdena zpracovávala postupem hodným profesionála. Nic neponechala náhodě a hned zpočátku přizvala ke svým úvahám architekta. Zbytečnost? Naopak.
„Nechtěla jsem udělat chybu. Hodně jsem přemýšlela nejen o stavebních úpravách, ale také o tom, jak budu mít byt zařízen. Nechtěla jsem, abych třeba zjistila, že jedna stěna měla být trochu delší, protože teď budu mít problém s umístěním kuchyňské linky, nebo že nová koupelna nebude až tak skvělá, jak jsem si ji představovala."
Obdiv nad interiérem
Třebaže poslední řemeslníci opustili nově rekonstruovaný byt sotva před několik měsíci, paní Zdena se už naučila číst ve svých návštěvách jako ve slabikáři. Průběh je vždy stejný – nelíčený obdiv nad interiérem, změněným proti dřívějšku k nepoznání. A jako správný dramaturg s citem pro gradaci si ale to nejlepší nechává na konec: „Ještě jste neviděli koupelnu.“
Přesně podle plánu
Jak rekonstrukce bytu probíhala? Žádné neočekávané situace nenastaly, vše se odehrávalo podle typického panelákového scénáře.
Paní Zdena měla naštěstí možnost se z bytu na dobu přestavby odstěhovat - pokud je to jen trochu možné, je dobré takové řešení hledat. Svůj dočasný azyl našla u přítelkyně. Původně zamýšlela rozdělit rekonstrukci do dvou etap. Dnes je ale ráda, že se nechala přemluvit a rekonstrukce celého bytu proběhla najednou.
„Je pravda, že do druhé etapy by se mi už opravdu nechtělo," vzpomíná na prach a hluk paní Zdena, která pilně docházela z „azylu“ do svého bytu, který se měnil před očima. Přece jenom chtěla být při tom.
Zakrývání sádrokartonem
Původní záměr majitelky bytu vyměnit stávající bytové jádro za nové se v průběhu konzultací změnil na kompletní rekonstrukci bytu. Kromě nosných železobetonových zdí se stavební úpravy dotkly všech prvků v bytě. Příčky z dřevotřískových desek a umakart byl nahrazeny pěticentimetrovými pórobetonovými tvárnicemi, které byly obloženy dvanáctimilimetrovými sádrokartonovými deskami.
Také stropy s nevzhlednými spárami mezi panely byly ve všech místnostech opatřeny sádrokartonovými podhledy. Ty jsou od stěn odsazeny o cca 10 cm. Vzniklá drážka tak umožňuje elegantně skrýt záclonové kolejničky a kolejnice posuvných dřevěných dveří, které nahradily klasické otočné dveře.
Důležitý je výběr firmy
Při výběru firmy je kromě kvality práce důležitá především jejich schopnost a často i ochota dodržovat jasnou specifikaci materiálů a prací. Měla by to být samozřejmost, ale našli bychom mnoho stavebních firem, které klienta budou přemlouvat, aby souhlasil s jednodušším, nebo obvyklejším řešením. A to je na škodu věci.
A jak to vidí majitelka bytu? „S přístupem firmy a kvalitou práce jsem byla opravdu spokojená. Odvedli skvělou práci.“
Originalita v koupelně
Jediným požadavkem majitelky bytu, pokud se koupelny týče, byla instalace vany místo původní nepraktické sprchové vaničky se sedátkem, vše ostatní nechala na architektovi.
V části WC a v koupelně bylo použito velkorozměrných obkladů z černého a bílého lakovaného skla. Na konci haly, která přechází do koupelny a WC, bylo osazeno zrcadlo přes celou výšku místnosti. Toto řešení opticky zvětšuje prostor a vytváří tak z haly dojem dvojnásobně dlouhé chodby.
Koupelně bylo dodáno i přirozené osvětlení pomocí podélného osvětlovacího otvoru v příčce mezi kuchyní a koupelnou.
Stručný přehled nákladů |
---|
Projekt: 22 000 Kč |
Bourací práce: 11 500 Kč |
Stavební práce: 198 000 Kč |
Vzduchotechnika (kuchyň a koupelna): 4000 Kč |
Vodoinstalace: 9000 Kč |
Elektroinstalace (zachování rozvodů svítidel): 25 000 Kč |
Skla v koupelně, v kuchyni (+ práce): 25 000 Kč |
Vana, umyvadlo, toaleta, vodovodní a sprchové baterie: 45 000 Kč |
Dřevěné posuvné dveře (vyrobené u truhláře): 15 000 Kč |
Kuchyňská linka: 25 000 Kč |
Šatní skříně: 25 000 Kč |
Dokončovací práce, ostatní náklady: 20 000 Kč |
Stále je co zlepšovat
Veškerý původní nábytek byl zachován, pouze byl doplněn o novou kuchyňskou sestavu vyrobenou truhlářem a vestavěnými skříněmi v hale, které byly pořízeny v obchodním domě a vhodně dotvářejí tento prostor.
Majitelka bytu je velkou obdivovatelkou výtvarného umění a na jejím zrekonstruovaném bytě je to na první pohled vidět. Ale dovede se radovat i ze zdánlivých maličkostí, jako jsou například vypínače. Součástí bytu je i poměrně velká lodžie, která na své znovuzrození teprve čeká.