Článek
Kopii sochy Svobody si na střechu své vily nechal instalovat 46letý Ind Gurmeet Singh Brar ze státu Paňdžáb. Není v tom ale ani špetka rozmaru či touha vyjádřit svou nadřazenost, jak by se mohl neznalý člověk snad domnívat.
Gurmeetova rodina totiž žije trvale v USA a do své původní vlasti se pravidelně aspoň jednou v roce vrací za příbuznými, proto má v Indii dům. Sám Gurmeet se v roce 2006 odstěhoval do USA, kde začal podnikat v oblasti dopravy a daří se mu. Ostatně, už jeho otec doma v Indii podnikal právě v dopravě. Za to, že se Gurmeetovi v Americe podařilo prorazit a uspět, se rozhodl „zemi svobody“ vzdát hold právě umístěním kopie sochy Svobody na svůj dům.
„Je to pocta mé rodiny Americe, která nám toho tolik dala, poté co jsme do ní přicestovali. Když jsme se stavbou domu v Moze začali, věděli jsme, že na něm budeme chtít mít sochu. A socha Svobody nás napadla okamžitě. Bude udržovat náš vztah k USA i v době, kdy budeme právě v Paňdžábu,“ svěřil se Gurmeet listu Times of India.
Autorem kopie sochy Svobody je místní uznávaný sochař Manjit Singh Ghall Kalan. Je vytesána z kamene a měří 5,5 metru na výšku. Indický sochař pro list připustil, že vytvoření sochy byl náročný úkol, neboť se snažil originál napodobit co nejvěrněji a musel si k tomu tudíž nejprve udělat rozsáhlý průzkum, aby zachytil vše do nejmenších detailů a s co největší přesností.
Originál byl darem od Francouzů
Připomeňme si, že originální socha Svobody je na Ostrově svobody v New Yorku, je z mědi, v neoklasicistním stylu ji navrhl francouzský sochař Frédéric-Auguste Bartholdi, měří 46 metrů a stojí na 47 metrů vysokém podstavci. Spojeným státům ji věnovali Francouzi na znamení přátelství obou národů. Slavnostně posvěcena byla 28. října 1886. Podle původních záměrů měla být symbolem osvícení a samozřejmě svobody kráčející přes zpřetrhané okovy otroctví. Také měla být majákem, leč jako ten nikdy nefungovala, protože nikdy nesvítila dost na to, aby ji bylo v noci dobře vidět.
Čím se ale stala zcela spontánně a s jistotou, to je symbolika uvítání lidí připlouvajících k americkým břehům, což intenzivně vnímají především všichni přistěhovalci a uprchlíci hledající v Americe možnost začít nový život.
Z tohoto úhlu pohledu se tak nápad indické rodiny, které se také podařilo v USA zakotvit a uspět, jeví nakonec jako docela trefný.