Hlavní obsah

Fúze současné městské architektury a brazilské Amazonie. I tak se dá žít v Sao Paulu

2:37
2:37

Poslechněte si tento článek

V západní části desetimilionového Sao Paula se nachází čtvrť Pinheiros. Název nese po borovicích, kterých zde společně s jinými dřevinami roste více než požehnaně. Čtvrť se také vyznačuje vysokou životní úrovní, k čemuž se váže i nová výstavba a honosnější bydlení. O podobnou kombinaci zeleně a moderního městského života se v jednom z tamních bytů pokusili i architekti ze studia Cota760.

Foto: Juliana M Deekeová

Architekti si dali záležet, aby byla inspirace pralesem patrná, ovšem bez narušení estetiky celého prostoru.

Článek

Hlavní vizí majitelky bytu bylo vdechnout místu nostalgii dětských let, která trávila ve svém rodném Manausu – městě vzdáleném téměř 4 tisíce kilometrů od Sao Paula a umístěném uprostřed amazonského pralesa. Architekti tak při návrzích vycházeli z přírodních motivů, ovšem v minimalistickém pojetí, aby byl realizovaný prostor otevřený a koncepčně sladěný.

Nejprve však bylo nutné kompletně reorganizovat celý byt o rozloze 130m², a to včetně půdorysu. Na řadu přišla demolice několika stěn, aby byl prostor plynuleji uspořádán, a k integraci společenských a soukromých prostor byly využity speciálně navržené multifunkční skříně, které slouží jako úložné prostory, ale také určují uspořádání bytu. Dalším funkčním prvkem je kuchyňský ostrůvek, jenž plní i funkci dělicího bodu mezi kuchyní a obývacím pokojem.

Při volbě barev a textur architekti rovněž vycházeli z charakteru deštného pralesa. Amazonský region tak v bytě symbolizuje zelená, terakotová i barva přírodní kůže. Organickou geometrii, viditelnou například na oblém kuchyňském ostrůvku, doplňují moderní designové prvky a materiály.

Každý funkční celek v bytě má tak svou vlastní barevnou paletu. Nejvýrazněji je to patrné na kuchyni, která je laděna do terakotové barvy. V obývacím pokoji je nejvýraznější tmavě zelená pohovka, kterou doplňují živé rostliny. Ve velké míře se uplatňuje dřevo, a to v pokojích a společenských prostorách.

Při přestavbě se nezapomnělo ani na obvodový balkon, který propojuje interiér s venkovním prostorem. Díky umístění bytu ve vysokém podlaží poskytuje nádherné výhledy na město. Balkon se stal také dalším místem pro relaxaci a odpočinek, a to nejen pro majitelku, ale i pro její domácí mazlíčky.

Klenotem mezonetového bytu je spirálové schodiště z ebenu a ložnice s dechberoucím výhledem

Bydlení

Výběr článků

Načítám