Článek
Šetřit se samozřejmě dá téměř v každé oblasti rodinného rozpočtu. Častokrát se ale zapomíná na tři oblasti s velikým potenciálem.
1. Povinné ručení. Pojištění auta vyžadované zákonem. Každý si ho musí sjednat. Rozdíly v nabídkách pojišťoven jsou značné. Navíc v každém kraji se liší. Parametrů je tolik, že najít opravdu nejlevnější a nejrozumnější pojištění je úkolem snad jen pro analytika. Neplaťte zbytečně, když nemusíte.
2. Platby telefonním operátorům. Spočítejte si, kolik měsíčně vydáte za telefony. Podle průzkumů společnosti Broker Consulting mezi svými klienty platí většina lidí průměrně za telefony více než 1800 korun měsíčně. „Dobrý finanční konzultant by měl umět poradit i v této záležitosti, úspory přitom dosahují v průměru u každého několik stovek korun měsíčně,“ hovoří o zkušenostech z praxe Jan Lener ze společnosti Broker Consulting.
3. Kreditní karta může být dobrý sluha, ale zlý pán. Když jí budete každý měsíc používat správně, můžete rodinnému rozpočtu ušetřit několik dalších stokorun měsíčně. Jak? Využívejte pouze kartu, která umí z každého obchodu vrátit část peněz na vaše stavební spoření nebo otevřený podílový fond. A využívejte pouze takovou kartu, která zároveň funguje jako slevová. To znamená, že při jejím použití v určitých obchodech, službách, hotelích získáte okamžitou slevu až několik 10 % korun. Ale pozor! Nesmíte se dostat do prodlení se zaplacením peněz půjčených“ z karty“. Jinak začnete platit úroky a svému rozpočtu spíše ublížíte.
Na vaše dotazy odpovídá Jan Lener, finanční konzultant Broker Consulting.
Zaujal mě článek o financování bydlení a budu moc ráda, pokud mi poradíte. S partnerem bydlíme v rodinném domku nezatíženém hypotékou. Vlastním malý byt, který pronajímám. Příjem z bytu je cca 3000/měsíc. Chtěla bych koupit druhý byt v ceně do jednoho miliónu korun. Mám stavební spoření, na které spořím 2000/měsíc asi dva roky, na splácení bytu bych ráda použila peníze, které vynáší první byt zbytek z plánovaného pronájmu bytu. Do koupě bytu mohu vložit naspořených cca 150-200tis. korun. Je mi 30 let a můj čistý příjem se pohybuje kolem 15 tis. Příjem partnera je cca 20 tis. Děti nemáme. O koupi zatím jen uvažuji, proto jsem neoslovila žádnou banku. |
---|
S nejvyšší pravděpodobností budete moci svůj záměr s partnerem zrealizovat. Můžete využít stavební spoření i hypotéku, rozhodně si nechte zpracovat propočty od vaší stavební spořitelny i od bank. To můžete udělat navštívením cca 6-8 bank nebo na jednom místě při jednání s hypotečním specialistou.Investice do nemovitosti je investice jako každá jiná. Také pro vás znamená určitý výnos a určité riziko. U nás se rozšířil omyl, že jde o bezpečnou a výnosnou investici. Může být, ale nemusí. Stačí se podívat do zahraničí, kde některé nemovitosti ztratily během krátké doby i 50 % své hodnoty. Výnos z nájmu zase snižují takové náklady, jako je pojištění, daň z příjmu nemovitosti, poplatky realitní kanceláři, měsíce bez nájemníka. Než nemovitost pořídíte, nejprve se zajímejte o jiné možnosti investic, jejich rizika a potenciál výnosu. Vhodné jsou zejména investice na kapitálovém trhu. Jdete správným směrem, vytváříte si pasivní příjem a kumulujete majetek. Poznejte k tomu širší možnosti, které investiční svět přináší. |
Kam posílat dotazy do finanční poradny
Pokud máte problém nebo otázku z oblasti bydlení, s kterými by vám mohl náš finanční expert pomoci, napište na adresu bydleni@novinky.cz. Pokusíme se všechny dotazy přečíst a ty nejzajímavější najdete na našich stránkách i s odpověďmi.