Článek
Český hypoteční trh zažil první zásadní zvraty v roce 2009. Tehdy se začaly projevovat důsledky krize a zájem o hypotéky v České republice meziročně klesl o 39 %. Následovalo prudké zvýšení úrokových sazeb a zpřísnění podmínek bank pro poskytování úvěrů. Lidé začali více šetřit, se zvyšující se nezaměstnaností se zhoršily jejich finanční možnosti a nastalo období strachu ze zadlužení spojeného s pořízením nemovitosti.
V loňském roce jsme byli svědky příjemného snížení úrokových sazeb. Zároveň klesaly prodejní ceny nemovitostí (zvláště starších) a úvěrový trh se začal z předchozího roku zotavovat.
Podle odborníků nízké sazby vydrží i pro tento rok. „Letos předpokládáme udržení sazeb na nízkých úrovních, nelze však doufat, že by současné sazby ještě příliš klesaly. Naopak spíše v horizontu roku či dvou o něco vzrostou,“ říká hypoteční specialistka Linda Fejtková ze společnosti Broker Consulting.
Deregulace nájemného trh ještě uvolní
Situace na trhu nemovitostí vypadá také příznivě. V uplynulém roce se trh většinou kultivoval. Kazí to jen developeři, kteří bohužel stále drží ceny na původní přemrštěné výši a povětšinou nezlevnili. Z toho lze usoudit, jaké zisky museli mít v minulých letech, když jsou schopni držet po léta své postavené projekty na původních cenách, ač je mají sotva poloprodané. Snad se v roce 2011 umoudří a půjdou s prodejní cenou dolů, blíže k realitě, resp. k odhadním cenám.
Většina nemovitostí je však v současné době k mání za velmi příznivé ceny, resp. za ceny srovnatelné s bankovními odhady, a to i v lukrativních lokalitách velkých měst. Také deregulace nájemného trh s nemovitostmi ještě více uvolní. Prostě jak to tak bývá, krize většinou přinese investiční příležitosti. A v tomto případě také příležitosti koupit nepředraženou nemovitost pro lidí, kteří chtějí řešit své bydlení.
Na vaše dotazy odpovídá Vít Pavelčák ze společnosti Broker Consulting.
Mám hypotéku u hypotéční banky a za šest týdnů mi končí pětiletá fixace. Chci vložit mimořádnou splátku 400 000 Kč (dluh činí necelých 900 000), ale hypotéční banka se nemá k žádnému jednání. Nechce mi sdělit, jaké budu mít podmínky splácení po uhrazení splátky. Údajně je postup takový, že mi nové podmínky zašlou poštou a já na ně mohu poté emailem reagovat. Ze zkušeností vím, že je zasílají záměrně tak pozdě, že již nemůžete nic dělat, než přijmout, co vám nabízejí. Mým cílem je splatit hypotéku co nejdříve a ani tady se jim nechce komunikovat. Prý mi zůstane stejná doba splácení a sníží se jen měsíční splátka. Existuje nějaká rada, jak získat podmínky nového úvěru ještě před koncem fixace? Ráda bych refinancovala, ale za pár týdnů nastupuji na mateřskou, takže tato možnost odpadá a emailovou komunikaci o ničem vedu již více než 14 dnů, bez jakéhokoliv výsledku. Tváří v tvář se vyjednávat údajně nedá, protože tento servis banka neposkytuje, jak mi sdělili na servisní lince. Tak si můžete jen emailovat nebo nekonečně dopisovat o ničem. Informace, že chci refinancovat jinde, nepomohla. |
---|
Řešením situace, kdy chcete vložit do hypotéky mimořádnou splátku, je podat bance písemné oznámení o mimořádném vkladu v době fixace a žádost o instrukce k zaslání platby. Pokud chcete změnit dobu splácení, je opravdu potřeba změnit úvěrovou smlouvu, kde může být bankou účtován poplatek. Jestliže banka komunikuje opravdu velmi špatně, můžete vyhledat právního zástupce nebo finančního konzultanta a zvážit další kroky s ním na základě přesných podkladů. |
Je zároveň důležité položit si otázku, zda je opravdu moudré do hypotéky mimořádně vkládat peníze. Nejprve zkontrolujte, zda máte dostatečnou finanční rezervu pro nenadálé situace. Pokud ano, zvažte, zda peníze opravdu na nic v průběhu mateřské nebudete potřebovat. K zamyšlení je, zda nenechat oněch 400 000 Kč pracovat. Pokud je totiž uložíte do růstového portfolia otevřených podílových fondů, může vám generovat roční zisk kolem 4 – 6 % (jedná se o průměrné očekávané zhodnocení, které však není garantováno). Navíc budou peníze stále vaše, a budete je moci vybrat kdykoliv v případě nenadálé události. Pokud nemáte možnost fyzicky zařídit veškeré „běhání“ kolem fixace, spojte se s nezávislým finančním konzultantem, který by vám měl vyjít vstříc. |
Kam posílat dotazy do finanční poradny
Pokud máte problém nebo otázku z oblasti bydlení, s kterými by vám mohl náš finanční expert pomoci, napište na adresu bydleni@novinky.cz. Pokusíme se všechny dotazy přečíst a ty nejzajímavější najdete na našich stránkách i s odpověďmi.