Hlavní obsah

Ekologické paneláky v Leedsu nabídnou ubytování liškám, ptákům i hmyzu

Novinky, Barbora Vaníčková

„Ve městech přestává být slyšet ptačí zpěv.“ Myšlenka, která inspirovala účastníky soutěže o zachování divočiny v civilizaci. Designéři se pokusili vytvořit přirozené prostředí umožňující zvířatům pobyt mezi lidmi. Vítězný projekt umělých stromů má splňovat všechna kritéria. Chybí už jen, aby to pochopila i ona divá zvěř.

Článek

Soutěže o vytvoření umělého prostředí pro zvířata žijící volně ve městě se zúčastnilo 31 světových milovníků ekologie. Zvítězily věže tvořené z recyklovaných materiálů ze zdemolovaných budov, jež mají poskytnout útočiště především ptákům a drobné zvířeně. První  prototyp vznikne v centru města Leeds ve Velké Británii. Návrh pochází z architektonického studia Garnett Netherwood.

Ekologie na druhou

Otec myšlenky Neil Oxlee o projektu říká: „Naším cílem je využít ke stavbě věží materiál ze zbouraných objektů a podpořit vegetaci vhodnou pro volně žijící zvířata. Projekt vznikl opravdu rychle, teď budeme spolupracovat s ekology, abychom se ujistili, že máme pravdu a celý systém je funkční. Na skutečnou rekonstrukci budov má zároveň vliv, jaké materiály poskytnou demolice starých budov. Je to velice vzrušující.“

Ve „zvířecích panelácích“ se najde místo skutečně pro každého, podzemní patra jsou určena pro hmyz a bezobratlé, stejně jako pro hlodavce a lišky. Nejvyšší patra mohou sloužit jako hnízdiště nesčetných druhů ptáků, ale poskytnou úkryt i veverkám a dalším šplhajícím savcům. Výsledky průzkumu volně žijících zvířat v oblasti Leeds určí, kde vzniknou další ekologické stavby.

Související témata:

Související články

Americká firma vyrábí elektřinu z cibule

Největší zpracovatel cibule kalifornská společnost Gills Onions vyvinula systém, díky němuž lze získávat elektřinu při použití zbytkových částí této zeleniny....

Výběr článků

Načítám