Hlavní obsah

Dvě sestry a jeden pokoj: Designéři ho rozdělili a každá má svůj malý ráj

4:08
4:08

Poslechněte si tento článek

Brno

V brněnském bytě měli rodiče pro dvě dcery jen jeden dětský pokoj. Každá si samozřejmě přála mít vlastní soukromí. Nápad na jeho rozdělení zní zdánlivě jednoduše. Jeho realizace ovšem zdaleka tak jednoduchá nebyla, přesto se vše povedlo skvěle.

Foto: Archiv designérů

Část pro další malou slečnu. Čalouněný pouf na kolečkách lze posunovat kamkoliv. Slouží i k přespání kamarádek.

Článek

Háčkem při dělení dětského pokoje na dvě části je to, že v obou musíte udržet všechny zóny: pro hraní, studium, tvůrčí činnosti a pro ukládání hraček, oděvů a knih. Na vše máte ale k dispozici jen polovinu plochy.

Jen málokdo takovou úpravu zvládne dostatečně bravurně, aby byli všichni doma spokojení. Proto se vyplatí požádat o pomoc bytové designéry. To udělali majitelé jednoho brněnského bytu.

„Dostali jsme zadání přetvořit jednolitou místnost na dvě části tak, aby perfektně sloužily dvěma malým slečnám ve věku 9 a 6 let,“ říká designér Viktor Sinajský ze studia design ATAK a dodává, že pokoj se nachází v bytě 3+1 v cihlovém domě ze 40. let, se stropem vysokým 270 cm.

Interiér bytu s prvky nadčasového luxusu překvapí nábytkem do oblouku

Bydlení

Pokoj rozděluje na dvě části knihovna

Dětský pokoj je opticky předělen nábytkovou otevřenou stěnou, která slouží jako velkorysá knihovna. Kromě toho umožňuje adaptativně rozdělovat úložnou kapacitu pomocí vkládacích barevných boxů, které jsou přístupné jen z jedné strany. Poloha a orientace boxů se dají v průběhu času měnit. Tím lze měnit i způsob ukládání knih a průhledy skrz jinak oboustranně přístupnou knihovnu. Ve spodní části jsou skříňky přístupné z jedné nebo z druhé strany.

Foto: Archiv designérů

Každá polovina pokoje nabízí obrovské množství úložných prostor ve schodech, pod schody, šatní skříň vedle pracovního stolu nebo šuplíky uvnitř stolu.

Vyvýšené lůžko a skvělé úložné prostory

Díky skryté masivní jeklové konstrukci se designérům podařilo vytvořit komfortní vyvýšený prostor pro spaní (šířka matrace je 100 cm).

Každá polovina dětského pokoje nabízí obrovské množství úložných prostor ve schodech i pod schody. Za výklopnými čílky schodišťových stupňů se nachází dokonce i jedna trezorová schovka pro holčičí tajnosti.

Oblečení a veškerou parádu děvčata spolehlivě uloží do šatních skříní, které jsou situované vedle pracovního stolu.

Pod postelemi jsou otvíravé skříňky opatřeny dvířky s magnetickými whiteboard plochami. Jde o kreativní popisovatelnou plochu určenou na různé poznámky. Perforace vyvýšené ložní plochy má podobný kreativní záměr: dovoluje provlečení šňůrkami, na které holky mohou zavěsit výkresy a různá výtvarná dílka.

Líbilo se nám:

Dívky mají své soukromí, dostatek úložného prostoru, a dokonce i jednu zajímavou vychytávku: čalouněné poufy na kolečkách. Ty mohou tedy vyjíždět, mohou se po části pokojíku posouvat dle potřeby, mohou být zasunuty pod pracovní stůl a vytvořit větší hrací plochu.

Když se dva poufy spojí dohromady, vytvoří navíc ještě parádní komfortní plochu pro přespávající kamarádku.

Osvětlení nápadité a multifunkční

Designéři s velikou pečlivostí řešili návrh umělého osvětlení. Na malém prostoru se odehrává spousta činností: učení, hraní, relax s kamarády. Na to by jedno centrální svítidlo u stropu bylo zkrátka málo. Proto věnovali osvětlení velkou pozornost a nebáli se využít moderní technologie.

Skvělým nápadem jsou LED pásky instalované do každého zákoutí nábytku, které mají dotykovou tlumící schopnost. Podle potřeby umí svítit od 5 do 100 %.

Původní centrální osvětlení pak nahradili dvěma kruhovými svítidly, která mají za pomoci dálkového ovládání funkci tlumení i změnu teploty bílé barvy.

„Nepřehlédnutelná je na zakázku navržená a vyrobená velkoplošná tapeta, která je nasvícená pomocí reflektorů v liště. Ty dodávají dětskému pokojíku velmi příjemnou scénografii. Zvláště po setmění dodávají dominanci a poutají pozornost tapetované zdi se schody,“ vysvětluje designér Viktor Sinajský.

U každého lůžka se pak nachází malé lampičky na čtení a nábytkové nabíječky s dvěma USB sloty.

Rekonstrukce bytu neznamená všechno vyhodit a pořídit nové, říká architektka Pavlína Dražilová

Bydlení

Výběr článků

Načítám