Článek
Vcelku příhodný název má rodinný dům, který museli architekti přizpůsobit skutečnosti, že jeden z jeho obyvatel trpí fotofobií, tedy postižením známým spíše jako světloplachost. Bylo zřejmé, že na rozdíl od běžně stavěných rodinných domů, kde se dbá na dostatek světla v každé místnosti, v tomto případě to bude zcela jinak.
Zde by prudké přímé světlo škodilo. Přesto nebylo možné vytvořit pro rodinu temnou jeskyni. Je proto zajímavé sledovat, jak si architekti s nelehkým úkolem poradili. Svůj projekt nazvali Casa da sombra, což lze velmi volně přeložit jako Dům ve stínu.
Dům obývá manželský pár s dcerou, kvůli níž bylo třeba ke speciálním opatřením přistoupit. Architekti proto jednu stranu domu chrání betonovou stěnou, čímž vytvořili světelnou šachtu, která sice poskytuje zdroj světla interiéru, nikoli ovšem přímo dopadajících paprsků. I na jiných místech si dali pozor, aby byl interiér osvětlován jen ambientním světlem a nikoli přímým.
Romantika u zatopeného lomu. Áčkovou chatu majitel postavil z borovic, které vysadil jeho dědeček
Jedinou výjimkou v tomto konceptu je ložnice rodičů. Majitelé si přáli, aby v horním podlaží mohlo do jejich ložnice pronikat skrze několik malých otvorů měkké ranní světlo. V odpoledních hodinách se pak už dostává do pokoje dcery, a to opět pouze v rozptýlené podobě.
Na interiér pak na mnoha místech přímo navazují venkovní zahrady plné zeleně, které přispívají k příjemnému prostředí a zároveň pomáhají ochlazovat vnitřek domu v horkých dnech. Stejnou funkci má i bazén v bezprostřední blízkosti stavby. Tato opatření zároveň pomáhají podporovat přirozenou ventilaci interiéru.
Velmi pěkně je dům propojený se zahradou, zejména obývací pokoj v přízemí. Zatímco jeho tři strany jsou otevřené prosklenými stěnami, čtvrtá, jižní, je obložená dřevem a skrývá v sobě niku s klavírním koutem, kuchyň s grilem a schodiště vedoucí do horního podlaží.
Architekti rovněž věnovali velkou péči tomu, aby se podařilo zachovat většinu vzrostlých stromů, které byly na pozemku ještě před stavbou domu. Jsou totiž nejenom příjemným zpestřením a zdrojem kyslíku, ale také dalším zdrojem žádoucího stínu.