Hlavní obsah

Dům připravený na stoletou vodu je přízemní, přesto zůstane v suchu

3:59
3:59

Poslechněte si tento článek

Před architekty stál nelehký úkol postavit rodinný dům ve Středočeském kraji na pozemku, který bude v případě stoleté vody zatopen. Stavbu bylo třeba vymyslet tak chytře, aby se jí přírodní katastrofa téměř nedotkla. Zároveň to měl být dům přízemní, který je v blízkém kontaktu se zahradou.

Foto: Filip Šlapal

Základním požadavkem bylo mít přízemní zděný dům. Majitelé jsou z oboru, a tak vzájemná spolupráce s architekty byla výborná. Konstrukční stavební část si zpracovali sami, architekti navrhli studii.

Článek

Zdánlivě dvě proti sobě jdoucí přání byla pro architekty výzvou. „Vědomí, že celá zahrada může být pod vodou, byl zásadní limit. Bylo nutné, aby obytné místnosti byly nad ní,“ vysvětlují.

Jak to vyřešit?

Přízemní dům situovali na mírný násyp, který je vůči okolní zahradě zhruba o metr vyvýšený. Obytné místnosti zůstanou v případě stoleté vody „v suchu“, protože jsou s rezervou nad její úrovní.

Garáž je umístěná pod dům, do polozapuštěného suterénu. Kvůli zastavěnosti a menšímu pozemku nemohla být jinde.

Milovníci létání zrekonstruovali barokní statek. Ze stropu visí mraky i vrtule

Bydlení

V případě stoleté vody bude zatopena, ale všechny věci (kola, sportovní a zahradní potřeby) lze přímo z garáže jednoduše vynést po schodech nahoru do připraveného zádveří. Je to místo, kde zůstanou v bezpečí, protože se na případ nouze myslelo již v návrhu.

Dispozice domu

V domě se nacházejí čtyři ložnice, dva dětské pokoje a samostatný pokoj pro hosta, který funguje i jako pracovna. Dále dvě koupelny, jedna s vanou, druhá se sprchou, a oddělená toaleta.

Velkorysý je centrální obytný prostor, který má nadstandardní světlou výšku 3,3 m oproti běžné výšce 2,6 m. Ta je zachována v horní zóně, kde se nacházejí jednotlivé ložnice (přímo nad garáží se zvýšeným stropem).

Tato hra s výškami je záměrná a vlastně reprezentuje hlavní princip celého domu: mít oddělené obytné zóny, do nichž by v případě povodní bylo možné přemístit vybavení.

Severovýchodní polovina domu je proto dvoupodlažní, suterén s garáží dělí přízemí na dvě výškové roviny. I když stavba není v jedné úrovni, zachovává si svůj nadstandardní komfort. Zároveň splňuje požadavek majitelů, aby garáž byla součástí objektu.

Vnější plášť domu

Přízemní dům má v interiéru dostatek denního světla, které vstupuje do prostoru skrze velkoformátová okna. Jsou z hliníku (provedení antracit), protože jedině tento materiál zajistí stabilitu a bezpečnost rozměrů, jež přesahují tři metry.

„Ohledně fasády jsme původně uvažovali o obkladu. Nakonec jsme zvolili omítku, která je profilovaná jemným hladítkem. Přišlo nám, že vizuálně, zejména díky zemitému odstínu, lépe zapadá do konceptu domu a zahrady,“ říkají architekti.

Zelená střecha a rezervoár na dešťovou vodu

Rodinný dům je pohledově zajímavý i díky masivní železobetonové střeše s atikou. Ta samotná překrývá velkorysou terasu, z níž se pak stává lodžie. Venkovní obytná plocha je po celý rok přirozeně zastíněná, nevyžaduje další prvky, například venkovní žaluzie.

Plochou střechu rodinného domu pokrývá extenzivní zelená střecha, která přirozeně ochlazuje a snižuje teplotu na jejím povrchu. Funguje i jako tepelný izolant.

Na údržbu je zelená extenzivní střecha poměrně nenáročná. Stačí jí pravidelná zálivka. Vodu na ni i celou zahradu majitelé získávají z rezervoáru zakopaného pod zemí. Objemná plastová nádoba je napojena na čerpadlo a slouží i na efektivní zachycení nenadálých přívalových dešťů.

Informace o projektu:

Studio: Stempel Tesař architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař

Spolupráce: Natálie Vodičková, Jan Vodička

Projekční kancelář: Rüpik

Krajinářský architekt: Terra Florida

Pozemek: 1186 m2

Zastavěná plocha: 240 m2

Užitná plocha: 206 m2

Obestavěný prostor: 1100 m3

Výrobci a dodavatelé:

Hliníková okna: Schüco / Heroal; strukturová omítka: Baumit; nosné i výplňové zdivo: Porotherm; garážová vrata: Trido; interiérový vestavěný nábytek: EFF; podlahy: Tarkett; extenzivní zelená střecha: Isover; hydroizolace: Büsscher Hoffmann; krbová vložka: BEF home Feel 6; svítidla: Rendl, Nordlux; vypínače a zásuvky – ABB Levit; obklady a dlažby: Rako; sanita – Laufen, Kaldewei, Grohe; venkovní zpevněné plochy: Best

Majitel domu, který úspěšně odolává povodním, radí, jak se ubránit vodnímu živlu

Bydlení

Výběr článků

Načítám