Článek
Ačkoli dům samotný nevypadá až tak výjimečně, přesto patří mezi nejikoničtější objekty v celém Spojeném království. Může za to jeho umístění. Stojí totiž na 25 metrů vysokém skalním masivu, jehož podobu utvářely po statisíce let voda a vítr. Od okolního světa je tak zcela izolovaný. Není nikdo, kdo by zvědavě nahlížel přes plot a komentoval cokoli.
I když nejde o ostrov v pravém slova smyslu, neboť se masiv vynořuje ze země skutečně na samém okraji moře na pláži, místo nese název Ostrov Towan. A v Británii je poměrně slavný.
Tak to tu ještě nebylo: z náklaďáku na přepravu koní vznikla mobilní chata se zabudovanou vířivkou
Jak informuje web I Walk Cornwall, ostrov byl poprvé prodán v roce 1838. Tehdy jej koupili bratři Billingové. Ti si dům na ostrovním skalisku zařídili jako zemědělskou usedlost a na zahradě pěstovali brambory a chovali slepice. V té době jedinou přístupovou cestou byla stezka vysekaná do skály, obtáčející se kolem masivu.
Na počátku 20. století, zhruba v roce 1910, byl pak ostrov propojen se sousedním skalním masivem (a tím i okolním světem) visutou lávkou, dlouhou 30 metrů. Dodnes je tato lávka jediným visutým mostem v zemi, který má soukromého majitele.
Z čajovny sídlem sirů
Dům pak sloužil po jistou dobu jako čajovna, ovšem ve 30. letech minulého století jej majitelé nechali proměnit na rodinný dům se třemi pokoji zařízenými v edwardovském stylu.
Stavba se dnes může pochlubit i některými zajímavými obyvateli a hosty, kteří ji prý navštívili. Patrně nejslavnějším majitelem byl sir Oliver Lodge, vynálezce zapalovací svíčky. Jiný z majitelů v domě pořádal duchařské seance, pro které měl mj. slabost i slavný autor detektivních románů se Sherlockem Holmesem, sir Arthur Conan Doyle. Právě on měl na ostrov kvůli nim zajíždět.
Dům je v současné době nabízen ke krátkodobým pronájmům. (Na vrcholu sezony zde vyjde týdenní pobyt na 181 300 korun.) V příštím roce bude tato nabídka ovšem poněkud limitovaná, neboť má stavba projít důkladnou rekonstrukcí.