Článek
Součástí rekonstrukce kaple je nová liturgická úprava, jejíž dominantou je zavěšený kříž z kamenné mozaiky znázorňující Krista Velekněze. Kristus zde není zobrazen v okamžiku své smrti, jak je to obvyklé, ale jako vítěz nad smrtí – s otevřenýma očima a korunou na hlavě. Po jeho boku stojí Panna Maria, která sbírá krev vytékající z Kristova probodeného boku, a apoštol Jan, jenž s úžasem sleduje dění pod křížem.
Každý kámen má svůj význam
„Mozaika jako řemeslo v sobě skrývá hlubokou symboliku,“ vysvětluje architekt Jiří Šťasta z Dílny Všech svatých v Brně, která je autorem výzdoby. „Neměníme podstatu jednotlivých kamenů, ale zasazujeme je do vzájemných vztahů, stejně jako je tomu v církvi – každý člověk si uchovává svou jedinečnost, ale zároveň se stává součástí celku, součástí života. Novou uměleckou výzdobu jsme tvořili s nadějí, že potěší a povzbudí ty, kteří na tato místa se svými prosbami a trápeními denně přicházejí,“ vysvětlil Novinkám architekt.

Kaple svatoanenské nemocnice v Brně prošla rozsáhlou rekonstrukcí.
Významnou roli v novém liturgickém prostoru hraje také oltář ve tvaru čtverce, který symbolizuje Krista jako kámen úhelný. Ambon, tedy vyvýšená řečnická tribuna, je naopak ozvláštněn jemnou oblou křivkou, jež odkazuje na odvalený kámen od Kristova hrobu, kde poprvé ústy anděla zazněla radostná zpráva o vzkříšení spasitele.

Mozaikový kříž nad hlavním oltářem v nemocniční kapli v Brně. Kristus na něm neumírá, ale naopak přináší naději.
„Na oltáři jsme vytvořili malé mozaikové destičky připomínající nebeský Jeruzalém s beránkem na trůně. Boky oltáře zdobí motiv dvou ryb a pěti chlebů, evokující zázrak nasycení zástupů, zatímco zadní strana obsahuje motiv vyvýšení hada na poušti – připomínající slova Písma. Naším cílem bylo vytvořit takovou uměleckou výzdobu, která bude odrážet tajemství toho, co slavíme zde na oltáři,“ doplnil architekt.
Mozaika má dva metráky
Práce na nové liturgické úpravě začaly před dvěma roky, kdy vedení fakultní nemocnice oslovilo několik autorů k předložení návrhů. Následně byl vybrán vítězný projekt Dílny Všech svatých. Po projektové přípravě následovalo skládání mozaikového kříže v prostorách uměleckého ateliéru. Práce vyvrcholily v těchto dnech osazením dvě stě kilogramů těžkého kříže. Mozaika byla také pozlacena pravým plátkovým zlatem za použití tradiční řemeslné metody.

Jiří Štasta s mozaikou pelikána, který krmí mláďata vlastní krví. Budou to dvířka svatostánku.
Nemocniční kaple FNUSA byla postavena ve druhé polovině 19. století podle projektu Theophila Hansena a během své existence prošla několika významnými úpravami. V posledních letech se potýkala s problémy způsobenými vlhkostí, což vedlo k nezbytné rekonstrukci včetně sanace zdiva a obnovy interiéru. Revitalizace oltářního prostoru s novou mozaikovou výzdobou je poslední tečkou za úpravami a záchranou významné nemocniční stavby.