Článek
Nenosná příčka nedaleko vstupu do bytu omezovala pohodlný průchod do hlavní obytné části. Architekti Marek Abramovič a Samuel Andrejčák z ateliéru Abrama architekti ji proto nechali odstranit. Z hlediska statiky nedošlo k žádné újmě a denní zóna interiéru se tak hezky otevřela a získala vzdušnější charakter. Zároveň je nyní nepřehlédnutelně větší.
Jejím hlavním prvkem se stal kuchyňský ostrůvek s konzolovým jídelním stolem, který slouží jako funkční pracovní prostor i jako centrum společného dění v bytě. Celý společenský prostor má navíc takto díky otevřené dispozici přísun denního světla.
Právě denní světlo zde zvýrazňuje textury použitých materiálů a vytváří příjemný kontrast mezi surovými prvky a uhlazenými moderními liniemi interiéru.
Individuální požadavky
Architekti pro zařízení bytu rozloženého na ploše 111 m2 vybírali takové materiály, které vytvoří zajímavý kontrast k surovosti přiznaných železobetonových stavebních konstrukcí. Svůj návrh proto pojali s důrazem na minimalismus a čistotu, přitom dokázali šikovně využít typových sestav nábytku.
Sjednocujícím prvkem se pak staly barvy, které architekti volili v příbuzné odstínové škále.
Pro zařízení jednotlivých pokojů byly výchozím bodem přání a potřeby jejich obyvatel, přičemž se kladl důraz na praktičnost a využití každého centimetru prostoru.
Hezkým nápadem je využití výšky parapetů oken, na něž navazují postele jako pódium, pod nímž vznikl úložný prostor. Díky přisunutí postelí do výšky k oknu si majitelé mohou vychutnávat výhledy na město přímo z lože.
Kombinace surových materiálů, tmavé barevné palety a promyšleného designu vytváří dojem sofistikovaného městského typu s velice jemným industriálním nádechem.