Hlavní obsah

Dřevostavba v Posázaví zaujme seříznutou střechou

Na kamenné podezdívce staré chatky vyrostla moderní dřevostavba, z níž se otevírají výhledy do krajiny se vzrostlými stromy. Klidné zázemí v ní nalezl manželský pár z Prahy, jenž dovolil architektům vyladit rekonstrukci domku do posledního detailu.

Foto: Radek Úlehla

Tento pohled na druhé podlaží prozrazuje zastavěnou plochu 46 m2. Reálná podlahová plocha je téměř dvojnásobná.

Článek

Investoři nejprve zakoupili v Posázaví pozemek s jednoduchou přízemní chatkou s podsklepením a nízkou sedlovou střechou. Tichá lokalita uprostřed přírody, místo se zahradou a vzrostlými stromy jim doslova učarovaly.

Do svého útočiště před městským ruchem se opravdu těšili, dokonce absolvovali kurz zahradničení.

Jenže stavba ze 70. let minulého století byla ve velmi špatném stavu, nedala se vůbec obývat. Navíc ani nenabízela příliš mnoho místa, a tak si investoři přáli rozšířit přízemní místnost o podkrovní ložnici.

Luxusní chata s panoramatickými výhledy, kde se znovu nadechnete

Bydlení

Chytrá řešení

Novostavba od základu se však zde postavit nesměla. Úřady ani sousedé si nepřáli na daném místě drastickou změnu. Hmota původní chaty měla zůstat zachována, a výška byla omezena nanejvýš na 7,7 m od přilehlého terénu. Jediným řešením se proto jevila kompletní rekonstrukce, která by dům zvětšila a současně vyhověla požadavkům úřadů i sousedů.

Nelehké výzvy se ujal architekt Martin Hajný, který navrhl stavbu atypického tvaru se seříznutou střechou – objekt rozšířil patrem, přičemž dodržel onu maximální povolenou výšku. Pod asymetrickou střechu umístil ložnici. Střecha po svém obvodu nemá žádná okna, ale to nevadí.

Do ložnice přivádějí světlo dva světlíky. Na střeše jsou umístěné tak, že na ně ze země nedohlédneme. „Jakékoli vložení okna do jedné ze čtyř střešních rovin by narušilo jednoduchost domu, jak ho vidíme zvenku. Proto nás napadlo prosvětlit ložnici jinak – světlíky shora. Čím víc jsme se s klienty tou myšlenkou zabývali, tím víc se nám líbila. Uvnitř vznikl zajímavý, meditativní prostor. Člověk se vzbudí horním světlem, které ho nutí seběhnout dolů a tam se dívat velkými okny do krajiny,“ vysvětluje své originální řešení architekt.

Vítané kontrasty

Hlavní konstrukce domu je sloupková. Difuzně otevřená dřevostavba stojí na železobetonové desce, která je posazena na železobetonových pilířích skrytých za kamennými stěnami. Střecha i fasáda jsou opláštěny trapézovým plechem antracitové barvy, který svým povrchem připomíná dřevěné laťky.

Zatímco tmavý exteriér pomáhá stavbě splynout se sousedstvím, interiér je naopak světlý. Chata má na svých třech stranách vždy velké okno, které dovnitř pouští přirozené světlo. Domov s převahou dřeva evokuje klasickou chatu, která však pojme obývací pokoj, kuchyni, koupelnu, ložnici i sklep.

V interiéru použitá borová překližka s výraznou kresbou přechází ze střešních podhledů na stěny i veškerý nábytek. Barevně kontrastuje s fasádou a zároveň je praktická. Na podlaze a stěnách koupelny je potom nenápadná a nadčasová betonová stěrka.

Informace o projektu:

Studio: Atelier Hajný

Spolupráce na projektu: Markéta Šornová

Zastavěná plocha: 46 m²

Užitná plocha: 80 m²

Světlíky CVP: Velux

Fasáda: Lindab

Židle: Ton

Koupelnové umyvadlo: Gravelli

Moderní chata v Českém ráji zapadá do idylické krajiny. Nabízí jedinečný výhled na Trosky

Bydlení

Výběr článků

Načítám