Hlavní obsah

Domy se mají v Polsku prodávat s energetickým osvědčením

VARŠAVA

Od začátku příštího roku budou muset v Polsku nově stavěné či rekonstruované nemovitosti o ploše nad 50 metrů čtverečních splňovat požadavky takzvaného průkazu energetické náročnosti budov. Zavedení unijního předpisu může podle odborníků zahýbat s realitním trhem. Ceny domů, které nebudou dostatečně zatepleny, mohou výrazně klesnout.

Článek

Zavedení certifikátu má umožnit každému obyvateli Evropské unie, aby si ověřil, kolik bude stát údržba domu či bytu, protože čím více nemovitost spotřebovává energie, tím vyšší jsou poté účty. Majitele domu či bytu by měl předpis přimět k ekologickému přístupu a stavební firmy k užívání technologií, které šetří energii.

Polsko se mělo připravit na zavedení přepisu do praxe již v roce 2006, země ale požádala Brusel o tříletý odklad, aby vypracovala potřebné podklady a vyškolila lidi, kteří budou průkazy vydávat.

Podle odborníků však Polsko připraveno není. Chybí metoda měření spotřeby energií u bytů a známá není ani podoba dokumentu. "Ví se pouze, že certifikát bude stát od 500 do 1500 zlotých (3300 Kč až 10 000 Kč)," uvedl Lukasz Sikora ze Zemské agentury pro úspory energie. Upozornil, že pokud Polsko nezačne na začátku příštího roku průkazy energetické náročnosti budov vydávat, může Evropská komise podat na stát žalobu.

Dokument umožní odhadnout měsíční náklady na vytopení bytu. Ty, které jsou nejméně náročné, budou označeny třídou A, nejvíce náročné budou zařazeny do třídy G. Čím nižší třída, tím nižší by mohla být cena bytu. Problém je podle odborníků v tom, že v Polsku je nutné zateplit až 80 procent objektů.

V zemích, kde byly energetické certifikáty zavedeny, například v Dánsku, Švédsku, Británii nebo Francii, realitní trh zareagoval rychle. Ceny nezateplených domů klesly o deset až 20 procent. Průkaz energetické náročnosti budov mají od ledna vydávat také odborníci v České republice.

Naposledy se trh s realitami v Polsku výrazně oživil před vstupem země do Evropské unie, kdy lidé kupovali byty v obavách z následného zdražení. Během roku po vstupu Polska do EU pak ceny bytů v zemi opravdu vzrostly až o 20 procent.

V posledních měsících zahoupala cenami finanční krize. Z analýzy společnosti Open Finance vyplývá, že v říjnu ceny metru čtverečního v největších městech v Polsku klesly. "Pokles cen během posledních 12 měsíců překročil již devět procent ve Vratislavi, v jiných velkých městech není až tak výrazný, ale tendence je trvalá," píše se ve zprávě. Byty mají podle Open Finance zlevnit ještě více v první polovině příštího roku.

Související témata:

Související články

Varšava: Skleněné pohlazení pro oblohu

Jedna z nejvyšších evropských staveb bude stát v polské Varšavě. Bude měřit přes 280 metrů a její konečná podoba je zatím zahalena tajemstvím. To je ostatně...

Výběr článků

Načítám