Článek
Jednou z největších zajímavostí letošního, již 59. ročníku španělského designového festivalu Casa Décor, byla expozice britské společnosti Formica. Ta nabízí svým klientům zařízení domácích interiérů i výrobu jednotlivých kusů nábytku a dalšího domácího vybavení. Pro festival ovšem spojila své síly s vizionáři a designéry ze studia Wanna, aby mohla připravit vskutku nečekanou expozici.
Je jí návrh zařízení bunkru, ovšem v luxusním a především útulném stylu. Zároveň ovšem do značné míry zachovává brutalistní charakter, který je pro tyto podzemní prostory nejenom charakteristický, ale v podstatě nezbytný. Studené chladné stěny z přiznaného betonu se spoustou neméně studených kovových prvků, rozvodů a dalšího vybavení, které zná většina smrtelníků tak akorát z bondovek, se tu dostává do ostrého protikladu s tóny růžové, starorůžové a s huňatými bílými povrchy.
Designéři řešili prostor o ploše 21 m2, přičemž jeho hlavní funkcí je nabídnout místo k noclehu doplněné koupelnou a zařízené krbem i koutem, jenž může sloužit jako dočasná pracovna.
Návštěvníky festivalu přivedla k „bunkru“ chodba s imitací kamenných a betonových povrchů, které měly navodit pocit bezpečí a nepřístupnosti. Vlastní prostor bunkru osvětlený shora pouze kruhovým oknem (okulem) pak působil zcela kontrastně, byť jeho interiér umožňuje vybavení vším nezbytným, což odpovídá dnes tolik populárnímu trendu minimalismu.
Jak vysvětlují designéři, právě zvolené barvy a materiály a množství nepřímého osvětlení mají v obyvatelích po dobu nezbytného úkrytu evokovat pocit uvolnění a naděje a zároveň poskytovat příjemný zážitek, jenž by pomohl odpoutat se od myšlenek na to, co se děje venku.
Interiér bunkru byl kompletně postaven z vysokotlakých laminátů a metalických laminátů, a sloužil proto rovněž jako ukázka všestrannosti využití těchto materiálů z hlediska designu, geometrie a objemu, stejně jako bohatosti jejich barev a povrchových úprav.