Hlavní obsah

Designér si dům zařídil jako ateliér a zároveň mu slouží k odpočinku

3:28
3:28

Poslechněte si tento článek

Ve starobylé rezidenční části čínského města Su-čou, kde během dne zaznívají jen hlasy obyvatel, štěkání psů a zvonky na kolech, si designér Sun Jüan-liang pořídil dům, který zároveň využívá jako ateliér. Jeho styl připodobňuje k symbolickému lesu v horách zasazenému do městského prostředí.

Foto: Čung Ťi-fa, I-kao

Různé výškové úrovně bylo možné vytvořit díky natěžené zemině na pozemku. V místě prohlubně pak vzniklo jezírko.

Článek

Dům, který si čínský designér vybral, stojí na malém návrší a z toho také hezky těží. Výhled z okna ve druhém patře odhaluje nádheru a romantiku zachovalých historických střech západní části Su-čou a hustou síť ulic a uliček, kde se lidé setkávají a stále si mají co povědět.

Sousedé posedávají před domky na lavičkách a jsou kdykoli ochotni s čímkoli pomoci. Právě tato atmosféra pospolitosti designéra před několika lety ke koupi domu v této čtvrti inspirovala.

Dům a jeho zahrada

Dvoupatrový dům je umístěný na úzkém podlouhlém pozemku o výměře 300 m2 a prošel důkladnou rekonstrukcí s různými úpravami dispozice tak, aby v něm designér mohl pracovat, a zároveň jej využívat k odpočinku. V současnosti má užitnou plochu 450 m2 rozdělnou do tří podlaží, kde část nejvyššího zabírá střešní terasa.

Z ulice do něj vede vstup skrz vrata, která mají stejný historický charakter jako okolní zástavba. Také tašková střecha zakrývající vstupní prostor je ještě v původním stylu. Jakmile ale host postoupí ze zádveří na přední nádvoří sloužící jako malá zahrada, změní se rázem styl domu, který je pak už zcela moderní, včetně střechy se vsazenými novými střešními okny.

Malá zahrada s kamennými stupy, štěrkem vysypávanými chodníčky a spoustou rostlin je doplněna jezírkem, které vzniklo vybagrováním zeminy využité na jiných částech pozemku k jejich terénování. Vše má jediný cíl - než člověk vstoupí do vlastního domu, stihne se zklidnit, ztišit, uvolnit a příjemně naladit.

Dům na zadní straně doplňuje ještě druhá, skrytá zahrada. V jejím rohu býval tradiční pavilon, který designér modernizoval do podoby lehké stavby s ocelovou kostrou. Jeho funkce však zůstala zachována - pokud si v něm dopřává čaj, může si užívat výhled na tradiční zahradu, ovšem v plně moderním prostředí.

Prostor vstupního nádvoří designér člení pomocí kovových rámů vyplněných dřevěnými mřížemi. Stejně jsou některé části stíněné. Oba prvky mají navíc za úkol rozbít přímý pohled na hlavní budovu, která se jinak tyčí nad zahradou a jezírkem a mohla by působit nepříjemně robustním, až hrozivým dojmem.

Staré a nové

Atmosféru, kterou vytváří zahrada před domem, designér udržuje a dále podporuje v interiéru vlastního domu. Zařídil jej v minimalistickém stylu s využitím jak moderních, tak tradičních prvků, jež doplňují živé rostliny rozmístěné strategicky tak, aby je měl člověk neustále na očích. Z některých úhlů tak některé části domu působí téměř jako tajuplná scéna.

Výběr článků

Načítám