Článek
„Kraj chce na záchranu Císařských lázní požádat o dotaci zhruba půl miliardy korun z integrovaného operačního programu Ministerstva kultury (MK). Ze stejných zdrojů začala před nedávnem například rozsáhlá rekonstrukce kláštera Teplá,“ uvedla karlovarská krajská radní pro kulturu Eva Valjentová (KSČM).
O dalších 200 až 250 miliónů korun chce kraj usilovat z Regionálního operačního programu. Zbytek nákladů, které se zřejmě vyšplhají přes miliardu korun, by měly podle Valjentové doplatit ze svých zdrojů kraj a město Karlovy Vary.
„Příprava žádosti a její podání na MK bude trvat nejméně jeden rok,“ zhodnotil karlovarský primátor Werner Hauptmann (ODS), podle kterého proto obnova Císařských lázní nezačne určitě dříve než v roce 2011.
Krajské muzeum s lázeňskou expozicí
„Důležité je, aby se rekonstrukce rozjela,“ dodal s tím, že MK chce financovat ze zdrojů svého programu, kam plynou peníze z Evropské unie, pouze tu část rekonstrukce, jež se týká budování nového krajského muzea. Podle Valjentové původní představy o využití Císařských lázní stále platí. Dominovat má krajské muzeum s lázeňskou a filmovou expozicí.
„Vznikne tam ale také infocentrum, balneoknihovna nebo víceúčelový sál,“ poznamenala. V objektu má sídlit i Karlovarský symfonický orchestr (KSO).
„Stále platí, že KSO v Císařských lázních sídlit bude,“ odmítl ale změnu Hauptmann. Podle něj je zatím předčasné, jak vysoký bude podíl města na rekonstrukci. „Určitě to nebudou stovky miliónů korun,“ uvedl.
„Záleží na tom, kolik se nám podaří získat z dotačních titulů. Zbytek bude třeba doplatit z vlastních zdrojů,“ uvedla Valjentová. Na zajištění finančních zdrojů záleží i termín dokončení plánované rekonstrukce, kterou navíc zatížila havárie hydrantu na konci loňského roku. Poškodila v pravém traktu budovy zhruba patnáct historicky vzácných obrazů, původní tapety a dřevěné obložení. Vodní živel přitom nevynechal ani Zanderův sál a Císařskou koupelnu.