Článek
Zhotovitele prací vybrali ještě bývalí karlovarští krajští radní, kteří si slibují od stavebních úprav zámku zvýšení návštěvnosti.
„Rekonstrukce se má týkat hlavně prostor, kde bylo dříve dětské oddělení městské knihovny,“ uvedl Michael Rund, ředitel sokolovského muzea, které zámek v Sokolově spravuje.
„Tam vznikne edukační centrum, kde budeme pracovat nejenom s dětmi, ale i s dalšími skupinami obyvatel,“ pokračoval ředitel.
Sokolovský zámek čeká rekonstrukce
Zámek v Sokolově je od roku 2009 chráněnou kulturní památkou. Městská knihovna tam odsud byla před časem přestěhována do objektu na Starém náměstí.
O knihy na zámku ale jejich milovníci nepřijdou, protože do rekonstruovaných prostor bude přesunuta muzejní knihovna a rovněž badatelna. „Muzejní knihovna bude volně přístupná, knihy však nepůjčujeme jako v běžných knihovnách, ale je možné si je na místě pročíst v badatelně,“ upřesnil ředitel. „Muzejní knihovna je hodně zaměřená na regionální záležitosti a hornictví,“ poznamenal Rund.
Součástí prací má být i rekonstrukce sociálního zázemí na zámku. „V jakési předsíni bude navíc muzejní expozice, která bude přístupná zdarma,“ dodal ředitel. „Vystaveny tam budou naše sbírkové předměty, které budeme průběžně obměňovat,“ vysvětlil Rund. „Větší smysl to dostane ještě ve chvíli, kdy tam bude veřejně přístupná kavárna, se kterou se počítá při další plánované etapě obnovy zámku,“ konstatoval.
Skončí se příští rok v září
Práce mají začít ještě v listopadu a skončit by se mělo v září v příštím roce. „Na podzim po kolaudacích by mohly obnovené prostory začít sloužit veřejnosti,“ uvedl Rund. Ve srovnání s předpokládanými náklady ve výši dvacet šest milionů korun nabídlo vítězné sdružení firem, které budou práce provádět, cenu necelých osmnáct milionů korun.
Dům hrůzy u nádraží v Sokolově zbourají. Druhý dostane šanci
Přestavba zámku bude realizována také za přispění Evropské unie, prozradil bývalý krajský radní Patrik Pizinger (Místní). Součástí budou restaurátorské práce a provedení průzkumů. „Včetně zpracování restaurátorských záměrů obnovy nalezených prvků nebo děl umělecké hodnoty,“ poznamenala mluvčí kraje Jarmila Ivasková.
Na místě dnešního zámku totiž stál ve třináctém století původní hrad. „Zámek má tvar čtverce a do něj je vetknutý kruh původní hradby ze třináctého století. Nálezová situace sklepení, kde máme nyní prezentaci Sokolovského pokladu, odpovídá tomu, že i v místech nastávajících stavebních prací by se někde v hloubce nějaké pozůstatky původních hradeb měly nacházet,“ uvedl Rund.