Hlavní obsah

Charitativní organizace prodala celou ulici s 24 domy. Jejich obyvatelé se obávají zvýšení nájmu

Ve velkém šoku zůstali obyvatelé ulice Dock Road ve městě Sharpness v anglickém hrabství Gloucestershire. Všichni jsou totiž ve svých domech nájemníky, majitelem byla až do začátku měsíce charitativní organizace. Ta ovšem nájemníky v říjnu obeslala s oznámením, že hodlá celou ulici prodat, a to také učinila. Obyvatelé jsou zděšeni a rozladěni zároveň.

Charita prodala celou ulici s 22 rodinnými domy, poštou i obchodemVideo: AP

Článek

Ve velice neobvyklé situaci se ocitli obyvatelé ulice, která 150 let patřila charitativní organizaci spravující vodní kanály v Anglii a ve Walesu. Aby měla peníze na jejich údržbu, pronajímala 22 rodinných domů a dva domy se smíšeným charakterem, které všechny stojí v jedné ulici. Celá ulice organizaci The Canal & Rivers Trust patřila.

Správa a údržba kanálů něco stojí a organizaci se nedařilo vydělávat dostatečně velké množství peněz, proto se rozhodla v ulici nejprve rekonstruovat odpadní řad a poté ji celou prodat formou aukce. Obyvatele o všem informovala s měsíčním předstihem.

Aukce proběhla a novým majitelem se stal blíže neodhalený subjekt, jenž „vzácně nedotčenou ulici“ vydražil za 2,5 milionu liber (76 milionů korun).

Koupili opuštěné baseballové hřiště za dolar a proměnili ho v luxusní byty

Bydlení

Jak si lze snadno představit, obyvatelé ulice jsou náležitě rozčarovaní a mají značné obavy o svou budoucnost. Se svým rozhořčením se stanici BBC svěřil Ralph Causton, jenž v ulici bydlí už třetím rokem. Vadí mu, že on a jeho sousedé nedostali šanci si domy, které obývají, odkoupit. „Utrhnul bych jim s tím ruce. Vždyť bych si to rád koupil! Vůbec bych neotálel,“ zoufá si.

Bydlíme tu celý můj život. Chceme, aby ulice zůstala tak, jak je.
James Cooke, obyvatel jednoho z domů

Jiné obyvatele koupě vyděsila a obávají se, že jim nový majitel bude chtít zvednout nájemné, jehož výše, o něco nižší než v okolí, byla pro většinu důvodem, že se do domů nastěhovali a zařídili si svůj život podle toho. Mnozí pracují v blízkém okolí, bydlí zde i nemalé množství lidí v důchodu, jimž o něco nižší nájemné přišlo samozřejmě vhod. Lidé by se kvůli zvýšení nájmu neradi stěhovali pryč i z ryze lidských důvodů. Za léta existence zde vznikla komunita sousedů, kteří se vzájemně znají a dobře spolu vycházejí.

„Bydlíme tu celý můj život. Chceme, aby ulice zůstala tak, jak je. Mým rodičům je přes šedesát a nechtějí se stresovat tím, že by se měli stěhovat,“ zlobí se 27letý James Cooke v rozhovoru pro web Mail Online.

Starý nábytek je pro Angličanku pokladem. Přemalovává jej a prodává dál i za desetinásobek

Bydlení

„Do tohoto domu jsme se nastěhovali proto, že nájemné bylo mírně nižší,“ přidává se Zoe Walkerová, jež se do ulice přistěhovala v roce 2006, a přiznává, že kdyby byla nucená se vystěhovat, neměla by kam jít.

V ulici stojí 12 řadových domů tvořících jeden dlouhý objekt, osm dvojdomů a dva samostatné rodinné domy, plus dva domy smíšené. Je tu také obchod a pošta.

Žádné změny ve smlouvách nebudou

Nejenom zvýšení nájmu se současní obyvatelé ulice obávají. Dave Morse, který bydlí v ulici čtvrt století, dodává, že s novým majitelem nepochybně přibydou i nové příkazy a zákazy, co se v domech smí či nesmí dělat.

Jiným lidem se zase nelíbí forma, jakou byli s prodejem seznámeni. K těm patří Suze Ashford-Barnesová. Samotný prodej pro ni takovým překvapením nebyl. Obdodbně jako ostatní věděla, že jejich domy by organizace nikdy nemohla prodat bez pořádného kanalizačního řadu. Jakmile se firma rozhodla je v ulici rekonstruovat, začala tušit, kam celá situace bude směřovat. A nemýlila se.

Organizace na dotaz BBC ohledně budoucnosti obyvatel ulice uvedla, že jejich rozjitření chápe, a ujistila, že v nájemních smlouvách s nástupem nového majitele žádné změny neproběhnou.

Rodinný dům mu úřad nepovolil, maják ano. A nic nevadilo, že je ve vnitrozemí

Bydlení

Výběr článků

Načítám