Hlavní obsah

Čeští studenti představují svůj dům z jílu na festivalu designu v Miláně

7:38
7:38

Poslechněte si tento článek

V duchu rčení „Můj dům, můj hrad“ je na právě probíhající přehlídce Design Week 2025 v italském Miláně vystavena stavba, která tak trochu tvarově skutečně hrad připomíná. Projekt se jmenuje Clay House a vymysleli jej studenti ateliéru Keramiky a porcelánu a Architektury III na pražské UMPRUM.

Foto: Archiv UMPRUM

Dům z jílu, tzv. Clay house, je dílem studentů pražské UMPRUM a zkoumá nové možnosti propojení keramiky a architektury.

Článek

Mladí autoři svůj „dům“ pojali jako celý soubor nejrůznějších řešení a nápadů. Nemá tedy podobu skutečného domu ohraničeného pevnými zdmi a střechou. Jednoduchá kostra je spíše prostorem pro představení všech řešených prvků.

Studenti přinesli originální a inovativní nápady pro věci, jejichž podobu a provedení máme obvykle za hotové a dané. Stěna, střecha, sloup, zdroj tepla nebo vody. To jsou prvky, na něž se pražští studenti zaměřili. Vzájemným propojením těchto prvků vytvořili originální dílo, které se podobá živému organismu.

Keramické sloupy, jakožto páteř architektonického těla, podpírají budovu, stěny slouží jako kůže či ochranná membrána a další funkční prvky dodávají domu potřebné živiny.

„Architekti do projektu vnesli zkušenosti s měřítkem a prostorovým plánováním, zatímco keramici přispěli hlubokou znalostí materiálu a technik jeho zpracování,“ popisují spolupráci studentů různých oborů pražské školy vedoucí jednotlivých ateliérů Milan Pekař, Tereza Sluková, Imrich Vaško a Shota Tsikoliya.

Cihlou prochází světlo?

Každý dům je třeba z něčeho postavit, a tak není divu, že právě zdivu se věnovali studenti hned ve dvou návrzích. Tím prvním jsou inovativní tvarovky nazvané Structura (konstrukce, stavba). Mají zajímavé organické tvary a cílem bylo vytvořit stavební materiál, který umožní vytvářet zdi s lepšími statickými i estetickými vlastnostmi.

Zajímavá je rovněž myšlenka spjatá s druhým typem cihel, plotovek, nazvaným Breathe (dýchat). Z nich navržená cihlová stěna boří hranice mezi vnitřním a vnějším, není nedobytná, není za ní tma. Studenti toho dosáhli velkorysou perforací každé cihly a tvarem jejího řezu.

Cihly tak zvládnou propustit přímé sluneční paprsky pod určitými úhly. Tato hra světla a stínu se pak skvěle přizpůsobí atmosféře a požadavkům v různých částech domu. Prostory uvnitř a vně stavby se prolínají, podporují růst rostlin a nabízejí úkryt pro hmyz i ptáky. V teplém období cihlová stěna funguje jako oáza chránící vše živé uvnitř před přehřátím.

Sloupy rostoucí i multifunkční

Důležitým stavebním prvkem ve spoustě domů jsou nejrůznější sloupy. I těm věnovali studenti pozornost a přišli s pozoruhodnou koncepcí nazvanou Vertebra, jež je inspirována lidskou páteří (odtud onen latinský název).

Studenti vnímají sloup jako symbol nosné síly a opory. V jejich pojetí ovšem nemá tradiční monolitickou podobu. Tvoří jej několik dílů stohovaných na sebe jako obratle. Ty jsou vyrobené z keramiky pomocí 3D tisku. Tento design spojuje historickou tradici s moderními technologiemi, neboť umožňuje integraci nejrůznějších rozvodů, ať již elektřiny, kabelů pro elektroniku apod., a to stejně tak, jako páteří prochází mícha.

Také druhý typ sloupu je zajímavý. Jeho vzhled je inspirován tvorbou krápníků v přírodě, tedy tím, že vznikají postupným vrstvením vápníku. Studenti myšlenku vrstvení přenesli do návrhu sloupu s názvem Continuum, který je složen z modulárních cihel ve třech základních tvarech. Každá cihla má svůj specifický tvar. Modulární systém umožňuje vytvořit nespočetné varianty sloupů, a tím přizpůsobit architektonický prvek prostoru i funkci.

Střecha zadržuje vodu a ochlazuje okolí

Vlny horka a sucha jsou realitou, přitom nám na střechu domu prší déšť a my ho necháme stéct. Čeští studenti proto přišli s nápadem keramické střešní krytiny, která má promyšlené tvarování a vodu zadrží přímo na střeše. Ta se postupně odpařuje a ochlazuje okolí. Navíc se na ní „uchytí“ lokální druhy rostlin a střecha se zazelená a stane se samostatným biotopem.

S vodou pracují pak ještě v dalším představovaném projektu, jenž na první pohled připomíná zavěšený prasklý květináč. Ve skutečnosti jde o vertikální fontánový systém Intristic Flow (vnitřní tok), jenž kombinuje čištění vody s meditativním zážitkem a harmonicky začleňuje vodu do architektonického interiéru.

Autoři se inspirovali přírodou, a proto se jejich fontána přizpůsobuje vnějším změnám: čím vydatněji venku prší, tím více vodních kapek se vytváří, což přináší jedinečnou vizuální a zvukovou atmosféru, která se mění podle počasí. Fontána je navržena jako modulární systém, který lze integrovat do jednoho podlaží nebo nekonečně replikovat na více úrovních opakováním dvou hlavních modulů.

Keramický objekt a ohniště

Jako v každém domě ani v tom studentském nechybí zdroj tepla. Zde jsou dokonce dva. Keramický objekt Heat našel inspiraci v kachlových kamnech. Projekt zkoumá, jaké jsou další funkce zdroje tepla v domě kromě klasického vyhřátí interiéru. Studenti svým návrhem topidla v podobě jakési keramické sedačky ukazují, že zdroj tepla v místnosti často podporuje i sociální vztahy a emocionální mezilidské spojení.

To keramické ohniště Ignis na ethanolové palivo je navrženo tak, aby bylo začleněné přímo do podlahy. Má se stát součástí keramické dlažby. Evokuje vodní hladinu zvlněnou za pomocí vibrace. Forma není přitom nijak náhodná. Odkazuje k tekuté povaze ethanolového ohně.

Hřiště a mňamka na závěr

Mladí architekti a designéři mysleli při navrhování nejrůznějších částí domu i na děti. Před dům proto umístili návrh hřiště nazvaný Clay Ground (hřiště z jílu). Útvar v podobě schodů se zaoblenými hranami nabízí prostor pro lezení, skákání a objevování prostředí. Nezničí se, děti si na něj mohou kreslit a malovat.

A až se unaví, mohou jít společně s rodiči obdivovat roztomilý vozík Mňam minivan určený k výrobě a rozvážení palačinek. Pro mnohé má toto jídlo nostalgickou a sentimentální hodnotou, neboť nabízí vícesmyslový zážitek: vůni, chuť, texturu… Mnozí z nás máme s palačinkami spjaté i příjemné vzpomínky, například na pohodu a bezstarostné dětství u babiček, a právě ty má vozík v lidech oživovat.

Model domu nazvaný Clay House (Dům z jílu) vznikl ve spolupráci s Cihelnou Kadaň, která nabídla výrobní zázemí i odborné konzultace. Výjimečná expozice je k vidění v rámci platformy Alcova na přehlídce Milano Design Week do neděle 13. dubna 2025.

Anketa

Líbí se vám nápady studentů?
Ano, jsou určitě pěkné!
39,9 %
Některé jsou povedené.
11,3 %
Moc ne.
6,7 %
Ne. Nic z toho mě neoslovilo.
42,1 %
Celkem hlasovalo 238 čtenářů.
Související témata:
Milano Design Week

Výběr článků

Načítám