Článek
„Dražbu jsme zvolili s cílem dosáhnout maximálního zisku a zajistit transparentnost prodeje. Jde o samostatný obchodní případ, jenž nemá žádnou souvislost s jinými, už dříve schválenými prodeji majetku naší akciové společnosti,“ řekl Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení ČD.
Akciovou společností stoprocentně vlastněnou státem se ČD staly v roce 2003.
Už předtím vláda i parlament schválily rozprodej řady objektů, které dráhy nepotřebovaly pro svou hlavní činnost, počínaje lukrativními budovami a pozemky v Praze a konče zdravotnickými a rekreačními zařízeními.
Jedná se o rozhodnutí Českých drah, ne ministerstva
Pozdně barokního Sweerts-Šporkovského paláce, jenž je v seznamu nemovitých kulturních památek a nachází se v památkově chráněném území, využívá několik organizací a firem. Například Federace strojvůdců, cestovní kancelář ČD Travel či ČD Reality.
Jde o šestipatrovou budovu s celkovou plochou více než 9 000 čtverečních metrů. Na dotaz, zda má prodej paláce podporu ministerstva dopravy, odpověděl jeho mluvčí Karel Hanzelka: „Je to vyloženě záležitost Českých drah, jejich vlastní rozhodnutí, které šlo mimo naše ministerstvo.“