Článek
„Odhadce poštovnu kdysi odhadl na třicet miliónů korun. Prodejní cena ale bude předmětem jednání. Nikdy jsem neřekla, kolik chci, protože žádná taková jednání zatím neproběhla a ani doposud nepřišla žádná vážná nabídka,“ prozradila Skrbková.
Podle některých makléřů se do ceny promítne i skutečnost, že nikdo už nikdy na střeše Čech zřejmě nic nepostaví. Na vrcholu Sněžky zůstaly poslední tři objekty: Polská bouda, kaple Sv. Vavřince z roku 1681 a Česká poštovna. Další stavby zakazují přísná ochranářská pravidla.
Poštovnu z dílny architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana chce majitelka prodat ze zdravotních důvodů.
„Každopádně pokročilejší věk mi nedovoluje poštovnu nadále provozovat. Rodina se musí starat o penzion a pronajímat poštovnu nikomu nechci. To je vždycky problém,“ tvrdí Skrbková.
Kulaté razítko bude i letos
Turisté se letos v zimě o originální kulaté razítko z vrcholu Sněžky obávat nemusejí. „Zimu nahoře ještě odslouží manžel. Potom uvidíme. Snad už dojde k oboustranně výhodnému obchodu,“ dodala.
Poštovna, považovaná za jeden z klenotů Krkonoš, se stala součástí kontextu nejvyšší české hory, kam ročně zavítají statisíce lidí. Architekty při tvorbě projektu nazvaného Anežka konstrukčně inspirovaly snadno demontovatelné expediční stavby přizpůsobené arktickým podmínkám.
Poštovna o velikosti poloviny menšího rodinného domku navíc představuje pasivní kolektor sluneční energie.