Článek
Česká národní banka (ČNB) ve své zprávě o finanční stabilitě z rok 2006 uvádí, že v některých regionech rychle rostou ceny bytů, přičemž cenový růst není opodstatněný. "Porovnání vývoje cen bytů a příjmů indikuje možnost začínající bubliny na trzích nemovitostí," uvedla ČNB.
Absolutní ceny nemovitostí v Německu a Rakousku jsou sice podle ČNB stále mírně vyšší než v ČR, podíl cen bytů a mezd je však pro Prahu již třikrát vyšší než pro Berlín, Vídeň či Hamburk.
Nejvíce rostou ceny bytů v Praze
Podle ředitele realitní kanceláře AAAbBYTY.CZ Petra Illetška jsou často nadhodnocené ceny, které požadují v inzerátech majitelé něktetých panelových bytů. Často jde například o bydlení v pražských lokalitách Chodov, Měcholupy, Háje, Opatov, Luka, Lužiny či Butovice. Podle Illetška se ale o cenové bublině nedá mluvit, skutečné realizační ceny jsou při prodeji nižší než ty původně požadované.
Ceny v Praze jsou jistě vyšší, to si myslí i Jiří Pácal ze společnosti Central Europe Holding. Ceny bytů v hlavním městě podle něj v minulosti rostly výrazně rychleji než platy. V ostatních regionech však podle něj cenová bublina není. Podle zprávy ČNB vzrostly v Praze ceny bytů ke konci roku 2006 téměř čtvrtinovým tempem.
Podle analýzy společnosti AAABYTY.CZ byl ale růst cen bytů v loňském roce zhruba devítiprocentní, v Praze o něco málo vyšší - zhruba desetiprocentní. Růst cen bytů by mohl souviset s vyšší dostupností, růstem úvěrů na bydlení, demografickými faktory a stabilní ekonomikou.