Článek
„Od počátku jsme si vytkli za cíl, aby památkový objekt Josefa Gočára hrál největší roli v celém areálu, uchoval si dominantní roli,“ řekl Novinkám architekt Jan Šépka.
Podle hodnocení poroty se práce Jana Bárty, Marka Fischera a Jana Šépky odkazuje k historické Gočárově budově, a přitom nezastírá, že je moderní stavbou. Funguje jako centrální polytechnické dílny a pardubická městská galerie. Aby tvůrci dosáhli kýžené barevnosti režného zdiva, museli si podle Šépky nechat vypálit část cihel na míru. Část recyklovali.
Cenu Klub Za starou Prahu uděluje od roku 2002, stavby nominují členové klubové rady podle svého uvážení. „Jenom dobré příklady nás mohou vést dál,“ podotkl předseda klubu Richard Biegel.
Klub Za starou Prahu nesouhlasí s projektem, který by zboural halu hlavního nádraží
Právě způsob výběru realizovaných projektů vyzdvihl Šépka, který vyhrál poprvé. „Do té soutěže se nemůže nikdo přihlásit. Samotná nominace je de facto ocenění, u všech nominací členům klubu připadá, že jsou hodnotné. Toho si cením nejvíc, tady v Čechách jiné takové ceny nemáme, ani v architektuře, ani ve filmu,“ uvedl architekt.
V konkurenci šesti nominovaných staveb v historickém prostředí nebyla žádná z Prahy, pro cenu klubu za loňský rok se v hlavním městě podle Biegela nenašel dost kvalitní projekt. Klub oceňuje současné realizace, podle jeho místopředsedy profesora Rostislava Šváchy by bylo chybou trvat na tom, že historické prostředí lze dotvořit jen historickými postupy.
Další ceny dostali tvůrci dostavby usedlosti v Dolním Miletíně u Třeboně, lávky s výtahem přes dopravní tepnu v Litomyšli, přístavby k Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové a informačního centra vědecké knihovny v Olomouci. Velké uznání si získala realizace nízkoprahového klubu pro mládež u kostela v Nové Pace.