Článek
Původní dispozice bytu v historickém pavlačovém domě v jedné z uliček přímo pod Pražským hradem byla v minulosti už jednou upravována. Tehdy byl interiér s plochou 54 m2 rozčleněn na 3+1. Architekti jej tedy nyní znovu propojili tím, že odstranili veškeré příčky, aby vznikl jeden velký prostor.
„Díky těmto dispozičním úpravám a také díky většímu kontaktu prostoru s okny do pavlače se celý interiér stal více prosvětleným, příjemnějším a opticky výrazně větším,“ říkají architekti.
Do volného prostoru pak vložili modrý box, do kterého integrovali veškeré potřebné technické funkce bytu. Obyvatelé v něm naleznou minimalistickou koupelnu, plnohodnotnou kuchyňskou linku, úklidovou část s pračkou, a dokonce i úložné prostory.
Dominantami tohoto bytu jsou klavír a stěna z perforovaného bílého plechu
Výrazný modrý skulpturální prvek má ještě jednu podstatnou funkci. Slouží jako přirozený členicí prvek oddělující obytnou část bytu od části soukromé, kde je umístěna ložnice.
„Barva královské modři je kontrastní vůči světlému pozadí prostoru. Funkční prvky v černé barvě podporují celistvou hmotu vloženého boxu. Neutrální podlaha z jemné betonové stěrky a světlé stěny doplňují harmonické prostředí, které umožňuje vyniknout historickým oknům navázaným na domovní pavlač,“ popisují nově vytvořený interiér autoři.
V lehkém, minimalistickém stylu je zařízen i zbytek bytu. Nad jídelním stolem je umístěno designové svítidlo, které doplňuje kontrast historických prvků a moderní vestavby. Linie závěsů prostor zjemňuje a zároveň zachovává pocit soukromí a intimity. V soukromé části stěnu s televizí doplňují další úložné prostory.
„Interiér tak nabízí příjemné a klidné místo, kde se potkává historie lokality se současnou architekturou,“ uzavírají architekti.