Hlavní obsah

Bytová designérka Lucie Volfová: Svíčky a plédy k hygge patří, ale samy o sobě nestačí

Když se řekne styl hygge, možná si jako první vybavíte svíčky a teplé plédy. Správně, to jsou detaily, které zpříjemní domov, ale ty samotné rozhodně nestačí. Hygge podle bytové designérky Lucie Volfové představuje komplexní přístup k životu a designu s ohledem na každého uživatele.

Foto: Archiv designérky

Designérka Lucie Volfová si zamilovala styl hygge

Článek

Se stylem hygge hodně souvisí mj. udržitelnost, na kterou se soustřeďujete už deset let. Jak konkrétně s ní pracujete?

Na maximum využívám starý nábytek a snažím se ho citlivě zakomponovat do interiéru. Zjistím funkčnost původního vybavení a podle návrhu, který vymyslím, pak jednotlivé kusy prochází potřebnou renovací. Od barevných úprav až po restaurátorské odborné zásahy. Vše je autentické, originální, má svého ducha a dbá na udržitelnost.

Těžko si lze představit interiér zařízený ve stylu hygge, aniž by v něm byla spousta bytových textilií. Jak s nimi ale pracovat chytře?

To jsou vaše „spřízněné duše“. Přidávají barvy, vzory a textury, zcela změní vzhled místnosti. Umí snížit hluk, doslova ho absorbovat. Při výběru sledujte, zda je materiál příjemný na dotek, zda se snadno udržuje.

Zajímejte se o praktičnost. Vybírejte odnímatelné a pratelné potahy, na citlivý nábytek používejte ochranné povlaky. Zejména když máte malé děti a domácí mazlíčky.

A nebojte se sezonních obměn. V létě mají být v interiéru lehčí a světlejší textilie, těžší a tmavší v zimě. Na zimu jsou také skvělým doplňkem kožešinky, které dokonale doladí atmosféru hygge.

Eva Jiřičná: Když děláte něco rádi, nevadí vám čas ani únava

Bydlení

Pokud chceme navodit v interiéru pocit útulnosti, budeme k tomu potřebovat také tlumené intimní světlo. Na to často zapomínáme…

Ano, podle mě se osvětlení zanedbává. Přitom světlo ovlivňuje naši psychiku, náladu. Osobně ráda kombinuji různé světelné zdroje, které vytvářejí magickou atmosféru a zároveň správně osvětlí prostor: podsvícení stěn LED páskami, nástěnné lampy, jež slouží zároveň jako funkční i dekorační prvek. A také nesmíme opomenout svíčky, které sama miluji.

Co je to hygge

Životní styl, atmosféra, kterou milují Dánové. Umí si užívat maličkosti v každém dni, potkávají se rádi s přáteli, váží si své rodiny, vzájemného sdílení, pohody a radosti. Milují svůj domov. Vnímají ho jako bezpečné a útulné místo.

Hygge také znamená mít se hezky ve své duši. A to chce každý. Nepřekvapí, že se význam slova přenesl a je z něho životní styl, jež využívají bytoví designéři. A chtějí ho přenést do našich domovů.

Zajímá je prostor, který je útulný a plně funkční, s důrazem na detail. Pracují rádi s přírodními materiály, věnují pozornost světlu, kvalitním materiálům, dekoracím a zeleným rostlinám. Nezapomínají přitom na udržitelnost, jednoduchost, nezahlcují se zbytečnostmi.

Útulný domov ale nesmí být mrtvý. Proto je dobré při zařizování vsadit i na hezké a zajímavé pokojové rostliny. Frčí ještě kokedamy?

Interiér a zeleň vytvářejí úžasnou symbiózu. Kokedamy jsou skvělé: rostou ve speciálním substrátu, obalené mechem. Vnášejí do interiéru jedinečný přírodní dotek. Ale přiznám se, vnímám je už jako okoukané.

Zajímavé jsou však i vertikální zahrady, hydroponické systémy nebo různé druhy keramiky, určené speciálně pro květiny. Do prostoru vstoupí živý, organický prvek.

Hitem je nábytek, který lze snadno přemístit nebo přizpůsobit různým potřebám

Stěna, to je dominantní plocha každé místnosti. Jak z ní udělat „šperk“, aby nebyla fádní?

Cest je více. Zajímavé jsou tapety. Moderní geometrické vzory dodají stěně dynamiku a eleganci. Květinové a lesní motivy zase vnesou do interiéru příjemnou atmosféru. A tapety s metalickými detaily vytvoří luxusní a sofistikovaný vzhled.

Nesmíme zapomenout ani na umělecké a nástěnné malby. Třeba muraly (nástěnné malby) si můžeme ve velkých prostorech klidně dovolit i velmi výrazné. A skvělé jsou i 3D panely, dodají stěně hloubku, texturu.

Nadčasovou klasikou jsou originální obrazy od oblíbeného malíře. Těm vyhradíme na stěně čestné místo. Levnější, ale kreativní variantou je naše vlastní fotogalerie z cest, oblíbených míst, předmětů. Zkuste kombinovat různé velikosti a tvary rámečků, uvidíte, jak to stěnu promění.

Foto: Archiv designérky

Vsaďte na neutrální barvy a jednoduché tvary nábytku. Kombinujte s citem, držte se dvou, maximálně tří odstínů

Co je v současnosti v bytovém designu považováno za trend?

Již zmíněná udržitelnost a používání ekologických materiálů. Preferuje se lokálně vyrobený nábytek a dekorace. Zajímavý je biophilic design, který do interiéru integruje rostliny a přírodní prvky.

Populární zůstává minimalistický design, ale s teplejšími a útulnějšími tóny. Preferuje se kombinace jednoduchých linií a čistých forem s teplými barvami a texturami.

Stále je oblíbené retro, inspirace minulými dekádami, zejména 70. a 80. lety, ty se vrací do módy. Kombinuje se moderní vybavení s vintage kousky pro vytvoření jedinečného a nostalgického vzhledu.

A také vnímám zájem o flexibilní prostory, které mohou sloužit více účelům. Být zároveň kanceláří i místem pro relaxaci. Hitem je nábytek, který lze snadno přemístit nebo přizpůsobit různým potřebám.

V Miláně bylo jasně vidět, že přijde maximalismus, který miluje bohaté vzory, živé barvy a eklektické kombinace

Vrátím se ještě k minimalismu. Není už pohledových betonů v kombinaci se dřevem pro zvýšení pocitu útulnosti přespříliš?

Může se zdát, že tato kombinace se stává běžnou a opakuje se. Zkuste se podívat na alternativní materiály a přístupy. Například využití kovu, skla, textilu, barev nebo netradičních povrchových úprav. Vše přinese na minimalistický design svěží pohled.

Originalita v použitých materiálech, ale i ve způsobu, jakým jsou kombinovány, je vítaná.

Salone del Mobile 2024: Ochutnejte crème de la crème českého designu

Tipy a trendy

Jaký směr ukázal veletrh Salone del Mobile 2024?

V Miláně bylo jasně vidět, že přijde maximalismus, který miluje bohaté vzory, živé barvy a eklektické kombinace. Trend oslovuje ty, kteří chtějí vyjádřit svou osobnost a kreativitu skrze interiérový design.

Jak vnímáte letošní barvu roku a kam byste ji použila?

Barva roku 2024 Peach Fuzz je elegantní, a přitom osvěžující. Z počátku mě moc neoslovila, ale po návštěvě Marrákeše jsem změnila názor. Barva zde hrála dominantní roli v mnoha prostorech.

Jemně broskvový odstín jsem si vyzkoušela doma: přetřela jsem bytový nábytek, nový odstín mají i polštáře nebo závěsy. Barva dodala prostoru lehkost a klidnou atmosféru.

Jaké chyby děláme při zařizování interiéru?

Lidé kupují mnoho věcí, často bez prvotního plánování. Při kompletaci to nedává smysl, stylově ani ergonomicky. Vidím tendenci přeplňovat prostor nábytkem a dekoracemi.

Nešvarem je i míchání stylů, používání mnoha vzorů a textur. Prostor pak působí neuspořádaně a chaoticky. Stačí jedna nebo dvě hlavní linky a držet se jich.

Málo se myslí na doplňky, jako jsou polštáře, koberce, umělecká díla a dekorace. Přitom výrazně ovlivní celkový dojem z prostoru. Když chybí, interiér působí neúplně a neosobně.

Samozřejmě velkou chybou je nedodržení proporcí a měřítek. Vše musí být vyvážené a v harmonii.

S tím souvisí nesprávné měření a špatné plánování. Narychlo zakoupený nábytek pak nepasuje do prostoru. Není funkční a ztrácí důvod, proč ho vlastně máme. A nakonec: úložné prostory! Ty jsou velmi opomíjené.

Na prvním místě sledujete funkční design. Nábytek má být pohodlný a prostor dobře využitý

Víme, čeho se vyvarovat. Na co naopak vsadit?

Na prvním místě sledujete funkční design. Nábytek má být pohodlný a prostor dobře využitý. Jistotou jsou neutrální barvy jako bílá, béžová. Jsou to nadčasové odstíny, snadno se kombinují s různými styly, akcenty.

Vyplatí se investovat do kvalitních materiálů, jako je masivní dřevo, kámen, kůže. Preferujte jednoduché linie a tvary, moderní a opticky čisté, nadčasové.

A nezapomeňte na přírodní prvky, tedy rostliny, dřevěné akcenty a přírodní textilie.

Lucie Volfová

Lucie Volfová je jednou z prvních designérek udržitelného bydlení u nás. Osobitým způsobem vytváří originální a autentické domovy s hygge atmosférou. Své návrhy šije klientům na míru, umí vykouzlit v každém interiéru pocit útulného domova.

Architekt Lukáš Janout: Od návrhu po realizaci. To je cesta, kterou ctíme

Tipy a trendy

Související články

Pohoda v domácí rajské zahradě

Pozvěte domů partu živých rostlin a nálada v pokoji se úplně změní. Vzduch zajiskří kyslíkem, oči zabloudí v amazonské zeleni a rázem je tu dějiště pro...

Výběr článků

Načítám