Článek
Manželé Christophe a Sharon se rozhodli pro koupi bytu o rozloze rovných 200 m2, aby zde vytvořili velkorysé útočiště, kde najdou klid i v rámci svého aktivního životního stylu. Interiér ve východní části Singapuru, která je městskou památkovou rezervací, je zaujal především výhledy – na zvlněné terakotové střechy okolních domů na jedné straně a do vzrostlé zahrady na straně druhé.
Důležitým úkolem architektů bylo integrovat do příjemného domácího prostředí funkční pracovnu, reprezentativní prostor pro konzultace s klienty a poutavé prezentace módních produktů značky, kterou Christophe a Sharon společně tvoří.
Vedle multifunkčnosti jsou však leitmotivem dané realizace právě výhledy, světlo a vzdušnost. Hlavně těmto atributům architekti ze studia WY-TO podřídili celou koncepci řešení, když vytvořili dvě klíčové osy procházející bytem a prostor vizuálně propojili pomocí strategických otvorů nebo skleněných příček.
Jedinečnou atmosféru dodávají bytu na míru vyrobené obklady
Nejenže tak vznikl plynulý a zároveň dynamický interiér s přirozeně navazujícími funkčními zónami, ale také se jim podařilo zprostředkovat výhled do vnitrobloku plného zeleně nebo na městské panorama historické architektury na východní straně téměř z každého koutu bytu.
Rozsáhlé stavební úpravy umožnily interiér zcela otevřít a z hlavní osy bytu vedoucí napříč celým prostorem je dokonce vidět do ulice i zahrady zároveň. Toho využili také pro přirozené větrání. Studio WY-TO i majitelé bytu totiž upřednostňují udržitelná řešení a chtěli se tedy vyhnout chlazení prostřednictvím klimatizace. Možnosti přirozeného větrání samozřejmě přizpůsobili podmínkám v různých ročních obdobích a denních rytmech.
Při výběru barevnosti a designu nábytku architekti vycházeli z osobností a nápadů klientů, které sami povzbuzovali, aby svůj charakter otiskli do každého detailu řešení. Výrazná barevnost byla přáním majitelů, stejně jako kombinace nábytkových solitérů neobvyklých linií a rozmanitých materiálů, minimalistických úložných prostor a citlivě renovovaných starých kousků.
Výsledkem je prostor, který ve své tišší části poskytuje klid typický pro bydlení v zeleni a v té společenské denní zóně zůstává v přímém spojení s městským životem, jeho tempem, historií a kulturou.
Autor: Jana Polomová, www.modernibyt.cz