Článek
Tatínek je Řek, vyrůstal jste tam. Jaká byla vaše cesta do Čech?
Ano, tatínek byl řecký architekt, Spyridon Germenis. Jméno Germenis mám po něm. A v krásném Řecku jsem byl až do svých 15 let. Protože jsme doma mluvili zejména anglicky a otec v Anglii studoval, rozhodl jsem se následně žít a studovat na univerzitě v Londýně, kde jsem začal i pracovat.
Zásadní zlom přišel po smrti otce. Opustil jsem Londýn a vrátil se zpět do Čech. Péči o zámek Blatná považuji nejen za rodinné dědictví, ale také za své poslání a hobby. Zámek je nyní mým domovem a věnuji se mu na plný úvazek.
Bydlíte přímo na zámku?
Nebydlím přímo v paláci, ale v tzv. staré poště, která je součástí zámeckého areálu. Když jsme se sem v 90. letech vrátili, bydleli jsme provizorně v několika zámeckých pokojích, než si rodiče zrekonstruovali empírový domek v anglickém parku. Přímo v zámku ale už znovu bydlet nikdy nechci. Je velký, studený a v hlavní sezoně je v něm stále rušno. Navíc by byla škoda obětovat část zámku pro soukromé bydlení, když ji můžeme využívat třeba pro kulturní a společenské účely.
Zámek Blatná rekonstruujete mnoho let. Jde to hladce?
Ve spolupráci s památkáři probíhá rekonstrukce zámku od 90. let. Musím říct, že s památkáři máme vztahy velmi dobré. Jsme sice limitováni a nemůžeme se pouštět do žádných velkých změn, vždy ale najdeme rozumnou společnou cestu.
Neumím si ani představit ty obrovské částky. Z čeho opravy financujete?
Rekonstrukce jsou financovány z dotací od ministerstva kultury a Jihočeského kraje, z příjmů zámku i z vlastních prostředků rodu Hildprandtů, které tvoří příjmy z hospodaření v oblasti lesnictví a rybníkářství a ze správy nemovitostí. Celkem už se do oprav investovalo okolo 100 milionů korun.
Jako první došlo k opravě fasády celé jižní strany zámku. Následně proběhla oprava střechy a objekt byl napojen na veřejnou kanalizaci. Dále je v plánu pořízení tepelného čerpadla pro úsporu energií. Vytápět zámecké prostory je totiž velmi nákladné. V zimě se tu teplota často pohybuje jen okolo 5 °C a ani v létě nepřekročí 20 °C.
Probíhají úpravy i uvnitř zámku?
Současně s vnějšími úpravami se podle potřeb samozřejmě rekonstruují i interiéry. V současnosti je veřejnosti přístupná zhruba polovina vnitřních prostorů. Asi 20 % slouží jako zázemí pro zaměstnance a zbylá část čeká na opravy.
Vybavit interiéry původním mobiliářem asi nelze…
Z historického vybavení zámku se po restituci podařilo zachovat asi 30 % původního nábytku. Ostatní vybavení se muselo dokoupit. Zřejmě nejstarší dochovanou položkou je unikátní Müllerova mapa Čech z roku 1720, kterou návštěvníci zámku mohou vidět v prvním nadzemním podlaží Rozdražovského paláce.
Zařizovat historické prostory současnou nabídkou je pravděpodobně těžké. Lze nají vhodné retro kousky?
I na rekonstrukci vnitřních prostorů dohlížejí památkáři. Když bylo například potřeba vyměnit v místnostech, které jsou součástí prohlídkových okruhů, zásuvky a vypínače, musely být z porcelánu. Našli jsme kvalitní porcelánové vypínače a zásuvky od českého výrobce, a to nám udělalo radost. Skvěle ladí k historickému nábytku i interiéru.
V běžné domácnosti zanedbatelný prvek. Kolik jich máte na zámku?
V zámku je momentálně šedesát matně bílých zásuvek a vypínačů, které jsou nainstalovány na chodbách, v zámecké obrazárně, loveckém salónku, jídelně, kuřáckém salónku a ve výstavních prostorách. Nejde jen o retro vzhled. Zásuvky a vypínače musí být odolné vůči mechanickému poškození, ale také proti usazování prachu. A toho je v zámeckých komnatách hodně.
Údaje o rekonstrukci:
Pozemek (včetně parku): 27 ha
Podlahová plocha: 6000 m2
Okna: dřevěná, repase Zdeněk Zrostlík
Podlahy: mramor, dlažba, parkety, koberce
Osvětlení: elektrické
Vytápění: elektrická akumulační kamna, přímotopy
Konstrukce: smíšená
Rekonstrukce vnější: Alexander Gjurič, Bohumil Braun
Úpravy interiérů: Eva Willenbrinková
Střecha: šindel, pálená taška Tondach
Renovace střechy: Vertigo Písek, Bohumil Braun Blatná
Kamna: Kamnářství Blatná
Porcelánové vypínače, zásuvky: Katy Paty
Kolem domu mívají lidé zahradu. Ta „vaše“ je jaká?
U blatenského zámku je nádherný anglický park obklopený malebnými vodními plochami. A jsme na něj moc pyšní. Volně se zde pohybují daňci a pávi a můžete v něm potkat i alpaky.
Park je součástí chráněného území Natura 2000, vyžaduje proto speciální údržbu, kterou je opět nutno konzultovat s památkáři a ochránci přírody.
Jaké místo tady máte nejraději? Kam chodíte třeba relaxovat…
Když v Rejtově paláci vystoupáte po točitých kamenných schodech, ocitnete se na prostorné lodžii s výhledem na anglický park i zámecké nádvoří. Tady se mi to moc líbí. Je tady nejkrásnější výhled za každého počasí, který mi dá zapomenout na všechny starosti. Baví mě sledovat, kam vedou kroky návštěvníků a jak se po areálu pohybují. Pohled shora mi navíc symbolicky umožňuje dívat se na věci z lepší perspektivy.
O majiteli zámku:
Stephanos Germenis-Hildprandt se narodil roku 1981 v Athénách, kde také vyrůstal. Poté se přestěhoval do Anglie, kde studoval na univerzitě v Surrey a následně na londýnských univerzitách King’s College a Cass Business School. V Londýně pak pracoval v oblasti bankovního sektoru, ve kterém setrval i po přestěhování do Prahy. Od roku 2015 žije v Blatné, kde spravuje rodinné dědictví včetně vodního zámku Blatná. Správě zámku se momentálně věnuje na plný úvazek. Mezi jeho záliby patří historická auta a sport. Dříve hrál závodně basketbal, kterému se nyní věnuje už jen rekreačně. Dále má rád běh, jízdu na koni, lyžování nebo jízdu na snowboardu.