Hlavní obsah

Bydlet na sedmi a půl metrech čtverečních? Jde to a je to prý osvobozující

4:07
4:07

Poslechněte si tento článek

K poměrně překvapivému poznání dospěla 27letá studentka Lydia Rouková, když se přestěhovala do Soulu a tam si k bydlení vybrala mikrobyt o velikosti pouhopouhých sedm a půl metru čtverečních. To, co by pro spoustu lidí bylo noční můrou, ona oceňuje a život v takto miniaturních podmínkách vnímá jako osvobozující.

Studentka v Soulu žije v mikrobytě na ploše 7,5 metru čtverečníchVideo: AP

Článek

Postgraduální studentka Rouková studuje na univerzitě v Jižní Koreji. Nalezení běžné garsonky za přijatelnou cenu, kterou by si mohl dovolit student, je učiněné sci-fi, a proto kývla na možnost bydlení v mikrobytě. A předpona mikro v tomto případě není nijak nadsazená. Rozměry jejího obydlí jsou totiž stejné, jako mají například některé sklepní kóje v českých panelových domech, a to 2,5 × 3 m.

Jihokorejci pro ně mají označení goshiwon (někdy psáno jako gosiwon), tedy malometrážní bydlení pro studenty. Jejich velikost a míra vybavení se mohou lišit. Někdy je tím míněna jedna místnost v bytě se společným zázemím, jindy mikrobyt typu, jaký obývá Rouková.

Ta má k dispozici lůžko, stolek se židlí, poličky, úzkou, mělkou skříň, miniledničku a „mokrý“ kout sloužící jako toaleta a umývárna v jednom. Asi málokoho překvapí, že se mladá žena před nastěhováním do svého bytu musela zbavit spousty věcí a pečlivě vybrat jen opravdu nezbytných pár kousků, které se s ní do její miniaturní domácnosti vejdou.

Rouková do Soulu přicestovala z německého Frankfurtu, kde studium započala. Poté, co vstřebala prvotní šok, učinila překvapivé zjištění. „Byla jsem doslova zaskočená tím, kolik věcí jsem nashromáždila. Uvědomila jsem si, kolik toho bez rozmýšlení spotřebováváme a jak málo toho ve skutečnosti potřebujeme. Spoustu věcí jsem proto darovala, dalších jsem se zbavila a bylo to neuvěřitelně osvobozující,“ svěřila se reportérům agentury SWNS.

Mladá žena ve svém bytě žije už dva a půl roku. Před tím byla zvyklá bydlet s dalšími studenty ve společně pronajatých bytech, případně ve standardně velkých domácnostech, které měla jen sama pro sebe. Mikrobyt v Soulu je jejím šestým domovem, ovšem první zkušeností v takto minimalistickém stylu.

„Čtyři z mých předchozích domovů byly byty ‚západního‘ stylu vybavené tak, aby v nich mohli bydlet expati a zahraniční studenti. Tento typ bydlení je mezi studenty a příchozími do Soulu velice populární. Vždycky se strašně rychle zaplní, hlavně na začátku semestru. Já se stěhovala v polovině semestru, a tak bylo docela náročné něco takového sehnat. Proto jsem nakonec skončila v jednom z nejmenších prostorů,“ vysvětluje.

Je to vážně pohodlné a příjemné. Pomáhá mi to zůstat soustředěná.

Měsíčně platí 7500 korun

Bydlení na sedmi a půl metrech čtverečních je pro spoustu lidí tak absurdní představou, že by na něco takového patrně nebyli ochotni přistoupit, ani kdyby jim za to - jak se říká - platili. To ovšem samozřejmě není její případ. Každý měsíc ji bydlení vyjde v přepočtu na 7500 korun. K dispozici má přitom společnou kuchyň a prádelnu, které využívají další ženy a dívky obývající stejné podlaží budovy.

„Nikdy jsem se nepovažovala za minimalistku, ale při tomto životním stylu jsem se jí v podstatě stala. A překvapivě jsem z toho nadšená,“ tvrdí a dodává: „Je to vážně pohodlné a příjemné. Pomáhá mi to zůstat soustředěná, obzvláště, když studuji ‚na plný‘ úvazek a k tomu si přivydělávám. To také znamená, že doma se zdržuji přes den jen výjimečně. Když se vracím domů, můj pokojík mi připadá jako útulný kokon. Vyzdobila jsem si ho v růžové a fialové barvě a myslím, že je strašně roztomilý,“ rozplývá se.

Anketa

A co vy? Dokázali byste bydlet na sedmi a půl metrech čtverečních?
Klidně
14,6 %
Jestli je tam teplo, elektřina a wi-fi, tak možná. Ale jen na omezený čas.
13,3 %
To si opravdu moc neumím představit.
52,3 %
Ani kdyby mi platili!
19,8 %
Celkem hlasovalo 4794 čtenářů.
Související témata:

Výběr článků

Načítám