Článek
Eindhovenská čtvrť Strijp-S je původně průmyslovou zónou, která dosáhla největšího rozvoje ve 20. století. To proto, že zde sídlila firma Philips a měla zde svou výrobu. Společnost se ovšem přestěhovala a ve městě vznikl volný prostor, který se v 90. letech začal postupně proměňovat. Některé tovární budovy prošly transformací, nové rezidenční stavby přibyly. Přesto si čtvrť dodnes částečně uchovává svůj původně industriální charakter. Příkladem může být třída Leidingstraat s rozměrným potrubím nad hlavami chodců, které sloužilo k přepravě kapalných surovin mezi výrobnami. Kolmo na ni je ulice s kovovou konstrukcí, která dnes vytváří pergolu s vistáriemi.
Srdcem této části města je částečně vydlážděná, částečně travnatá plocha Ketelhuisplein, která se stala místním kulturním centrem. Pravidelně se zde konají nejrůznější veletrhy, festivaly, koncerty a další akce. Každoročně zde probíhá například festival Dutch Design Week.
Právě do tohoto prostředí je nová schodovitá budova, příhodně nazvaná Tribuna, zasazena. Autory jejího návrhu jsou architekti z mezinárodně uznávaného ateliéru MVRDV, kteří na něm pracovali pod vedením jednoho ze zakladatelů Winyho Maase.
Jde to. Architekti vytvořili projekt zástavby s 500 byty v harmonii s představami místních obyvatel
Investorem stavby je místní bytové družstvo Trudo, které v okolí vytvořilo už jiné budovy, a i tato nová má nabídnout dostupné bydlení v 56 bytových jednotkách. Ty jsou v návrhu umístěné do schodovité části nad dvoupodlažní sokl. V něm budou prostory vyhrazené ke komerčním a administrativním účelům. Měly by zde proto vzniknout menší obchody, kavárny a také coworkingové kanceláře.
Budova bude mít ve své nejvyšší části osm podlaží. Každé z nich bude zakončeno velkou terasou směrem do volného prostoru. Terasy propojí schodiště umístěné v jejich středu a to povede od nejvyšší úrovně až nad ulici. Nad ni bude protaženo do podoby mola, odkud se obyvatelům domu nabídne neobvyklý pohled na ulici i na Ketelhuisplein za ní.
Zajímavým nápadem je vnitřní uspořádání domu, kde architekti předpokládají vytvoření širokých centrálních chodeb, do nichž budou z bytů směřovat okna jako na ulici. Chodby budou mít na koncích i další zdroje světla, aby právě prostředí ulice připomínaly co nejvíce. Uvnitř domu i venku na terasách má vzniknout veliké množství společných prostor, kde se budou moci obyvatelé scházet a užívat si společné chvíle.
Už podle vizualizací lze tušit, že se stavba stane nepřehlédnutelným objektem. Nejenom kvůli výraznému, snadno zapamatovatelnému tvaru, ale třeba i díky fasádě. Ta má být totiž obložena dřevem v přírodní úpravě, takže její barva se bude postupně proměňovat od hnědé ke stříbrošedé. Budova tak má do původně průmyslového prostředí vnášet přírodní prvek.
Ostatně skutečnou přírodu budou reprezentovat především zelení bohatě osázené terasy se zavlažovacími systémy. Budou zároveň schraňovat dešťovou vodu do retenčních nádrží. V okolí stojí již několik budov, které mají zelenou střechu a stejný účel - tedy navracet přírodu do původně „mrtvé části města“ a sbírat dešťovou vodu a ochlazovat okolí v horkých dnech.
V současné době návrh stavby s celkovou plochou 8500 m2 prochází schvalovacím procesem, stavět by se mělo začít na konci tohoto roku a o rok později by mělo být hotovo.