Článek
Ve skutečnosti každý obyvatel ČR vyprodukuje ročně přes půl tuny (zhruba 550 kilo) komunálního odpadu. A to přitom celkem zdatně třídíme, takže do běžných popelnic většinou neházíme skleněné ani plastové lahve, papír, ale ani baterie nebo rozbité elektrospotřebiče.
To všechno se dá recyklovat a nějakým způsobem znovu použít. Jenom starých lednic, praček a vysavačů se u nás ročně vysbírá a zrecykluje skoro 13 kilo na obyvatele.
Kontejnery určené ke třídění asi všichni známe, neškodí si ale připomenout, jak je správně využívat.
Zásady udržitelnosti může splňovat nejen rodinný dům, ale i chalupa
Plasty: žlutý kontejner
Co sem patří: fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET lahve, obaly od pracích, čisticích a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balicí fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků. Pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech.
Co sem nepatří: mastné obaly se zbytky potravin nebo čisticích přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky, použité obaly od oleje. Jeho zbytky v lahvi totiž mohou velmi zkomplikovat recyklaci. Takovou lahev je třeba nejdřív vymýt teplou vodou a přípravkem na nádobí.
Papír: modrý kontejner
Co sem patří: časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky nebo knihy. Obálky s fóliovými okýnky sem lze také vhazovat. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku. Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami. Ty se během zpracování samy oddělí.
Co sem nepatří: uhlový, mastný, promáčený nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. Pozor! Použité dětské pleny opravdu nepatří do kontejneru na papír, ale do popelnice na směsný odpad!
Kreativní způsoby, jak zpracovat zbytky potravin
Sklo: zelený kontejner
Co sem patří: jakékoliv sklo, např. lahve od alkoholických i nealkoholických nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Patří sem také tabulové sklo z oken a ze dveří. Vytříděné sklo není nutné rozbíjet, bude se dále třídit. Pokud jsou vedle sebe zelený a bílý kontejner, vhazujeme do bílého čiré sklo a do zeleného sklo barevné.
Co sem nepatří: keramika a porcelán, autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovovaná skla. Vratné zálohované sklo patří zpět do obchodu.
Nápojové kartony: oranžový kontejner
Kontejner na nápojové kartony nemusí být nutně celý oranžový, může být označený jen nálepkou v této barvě.
Co sem patří: krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků.
Co sem nepatří: tzv. měkké sáčky, např. od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujte sem ani nápojové kartony silně znečištěné zbytky potravin.
Kovy: šedý kontejner
Co sem patří: drobnější kovový odpad, plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky.
Co sem nepatří: plechovky od barev, tlakové nádobky se zbytky nebezpečných látek, domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů, těžké nebo toxické kovy, jako jsou olovo či rtuť.
Bydlete ekologicky, uleví se přírodě i vaší peněžence
Nebezpečný odpad
Většinu toho, co do třídicího kontejneru nepatří, můžete s klidným svědomím hodit do směsného odpadu. Ovšem třeba plechovky od barev rozhodně ne! Stejně tak nespotřebované léky a pár dalších věcí, které jsou považovány za nebezpečný odpad.
Srozumitelným symbolem nebezpečných odpadů je obrázek přeškrtnuté popelnice. Na jejich konkrétní nebezpečné vlastnosti obvykle upozorňují výstražné grafické symboly v oranžovém poli, např. lebka nebo plameny. Ty prozradí, zda je konkrétní věc toxická, žíravá, hořlavá, dráždivá, výbušná či jinak škodlivá.
Léky a zdravotnický materiál
Patří k nejběžnějším nebezpečným odpadům. Pokud skončí v koši nebo v záchodové míse, mohou kontaminovat vodu či půdu. Prošlé nebo nevyužité léky odneste zpátky do lékárny.
Laky, mořidla, nátěry, ředidla
Zbytky syntetických barev, ředidel, lepidel, laků, nátěrů, mořidel i jejich obaly mají často více nebezpečných vlastností zároveň. Jak naložit s obalem obsahujícím zbytky těchto látek, se dozvíte z etikety, která doporučuje odevzdat obal na místo sběru nebezpečného odpadu. Tím jsou především sběrné dvory, ale i mobilní sběry pořádané obcemi.
Do sběrných dvorů patří i nespotřebované čisticí a úklidové prostředky, které často obsahují dráždivé či jedovaté látky.
Elektro
Další kategorii nebezpečných odpadů tvoří elektrozařízení. Nejen spotřebiče z domácnosti, ale i baterie a zářivky obsahují řadu nebezpečných látek, jako např. rtuť, těžké kovy či zpomalovače hoření. V chladničkách staršího data výroby se navíc vyskytuje nebezpečný freon.
Staré elektrospotřebiče můžete např. odevzdat u prodejců elektra při nákupu nových, odvézt je do sběrného dvora nebo hodit do některého z kontejnerů rozmístěných na veřejných místech. Bývají výrazně červené.