Článek
Nápad se zrodil v rámci projektu 3D STAR, jehož duchovním otcem je liberecký architekt a spolupracují v něm týmy z Technické univerzity v Liberci (TUL) a Kloknerova ústavu ČVUT v Praze. V rámci projektu mezifakultní tým navrhl a zkonstruoval mobilní robotické zařízení Printing Mantis pro 3D tisk ze speciální cementové směsi. Funkční model se může přemisťovat po staveništi a tisknout jak svislé, tak vodorovné konstrukce.
„V závěru výzkumného projektu 3D STAR jsem hledal druh stavby, na kterém by bylo možné plně předvést tvarové a konstrukční možnosti, které tato technologie nabízí a které jiné stavební postupy obtížně zvládají. Hledal jsem zároveň stavbu, která může opustit geometrické principy, na nichž jsou běžné budovy založeny. A stavbu, pokud možno osvobozenou od funkčních požadavků, svazujících její architektonický návrh,“ vysvětlil svoji ideu Jiří Suchomel.
Nápad přišel v okamžiku, kdy stál na libereckém náměstí Českých bratří, v místech, kde se k nebi v minulosti tyčil monumentální svatostánek. Ovšem nechtěl dělat kopii původního, ale vytvořit nový kostel, pojatý odlišně. Ideový návrh před časem dokončil. Základní tvar navrhl tak, aby využil architektonické a statické možnosti tenkostěnných tištěných konstrukcí z betonové směsi.
„Tvar je odvozen z pravidelného osmistěnu tvořeného osmi rovnostrannými trojúhelníky. Jedna z bočních stěn je přerušena, aby se otvírala návštěvníkům a zvala je ke vstupu. Pod hlavním prostorem kostela je etáž, která by měla sloužit dalším činnostem sboru a potřebnému zázemí,“ popsal architekt.
Svislá výška tištěných stěn dosahuje 13,8 m od základové desky. Výška stavby ani půdorysné rozměry budovy však nejsou podle architekta pro tisk překážkou.
„Koncepce tisku, kterou jsme vyvíjeli v rámci projektu 3D STAR, je založena na postupném provádění stavby. To znamená, že budovu chceme tisknout relativně malým robotem postupně po částech. Předpokládáme, že by robot během procesu tisku byl v celkem třiceti pěti pozicích. To je postup, který se zásadně odlišuje od většiny zahraničních zařízení, která pracují s tiskárnami většími, než je vlastní budova,“ popsal.
Hlavní výhodou 3D tisku je, že umožňuje snadno provádět tvarově složité konstrukce, přitom dokonale využívat vlastnosti materiálu a spotřebovávat ho méně než při tradičních postupech. To při použití betonu vede k úspoře cementu, a tím k menší zátěži pro životní prostředí. Technologie 3D tisku za použití robotů umožňuje také zrychlit stavbu, omezuje potřebu lidské pracovní síly na stavbě a rizika s ní spojená.

Možné umístění kostela na náměstí
V Kloknerově ústavu už vytvořili fragment stěny připravovaného kostela ve skutečné velikosti. Na něm si tým ověřil možnost tisku šikmých stěn. Fragment by měl být brzy uložen na náměstí Českých bratří na místě budoucí stavby jako její hypotetický základní kámen.
Vznik kostela by mohli podpořit mecenáši
Myšlenka na nový kostel v místě zbořeného zástupce českobratrské církve evangelické nadchla.
„Samozřejmě nás také napadlo, že by bylo možné kostel znovu postavit. Je to ale mimo naše finanční možnosti. Myšlenku oživila aktivita pana profesora Suchomela. Kostel by mohl být vhodným výrazem přítomnosti evangelické církve v současném veřejném prostoru,“ řekl k ideovému návrhu kostela farář českobratrské církve evangelické v Liberci Filip Susa.
Rozhodnutí o stavbě zatím nepadlo. Mimo jiné proto, že kostel nemá zajištěné financování. To by podle architekta muselo být založeno na využití různých zdrojů včetně podpory ze strany potenciálních donátorů.