Článek
Hned několik podob betonu předvádí svému okolí dům velmi neobvyklých proporcí, pod jehož návrhem jsou podepsáni architekti z japonského ateliéru Apollo architects & associates v čele se zakladatelem studia Satošim Kurosakim.
Zatímco zadní vstup je vsazen do stěny z betonových panelů, hlavní vchod a celá čelní strana domu, která ve skutečnosti ohraničuje prostor atria před hlavním obytným prostorem, nese kresbu bednění z cedrového dřeva. A nutno dodat, že v tomto případě se velká řemeslná zručnost a důraz na detail vyplatily. Výsledkem je, že povrch betonových zdí, které velice přirozeně doplňují kamenné obklady v interiéru, působí neobyčejně esteticky a zajímavě, v žádném případě ne studeně.
Aby patrový dům nabídl maximální soukromí svým obyvatelům, bylo zřejmé, že otevření fasády bude muset směřovat jen do ulice na jižní straně, a i to bude třeba nějak ochránit před zvídavými pohledy kolemjdoucích. Architekti proto dopředu, směrem k ulici, vysunuli garáž a vedle ní ponechali volný prostor coby atrium rozšiřující hlavní obytnou zónu domu. To obehnali zdí, která působí dojmem, že je fasádou objektu.
Skutečná fasáda je ale až několik metrů za ní a je prakticky celá prosklená. Hlavní vstup do domu je pak posunut zcela ke straně. Hezkým nápadem je i umístění malé vnitřní zahrady hned naproti vstupu. Host tak vstoupí do domu a jeho pohled je nejprve nasměrován k vnitřní zahradě, která slouží coby světelná šachta. Teprve pak zabočí doprava a otevře se před ním pohled na celou denní zónu, která je vysoká přes dvě podlaží.
Zde je po straně již zmíněné atrium a dále před sebou host vidí další venkovní prostor, jenž v letních dnech přirozeně rozšiřuje zónu kuchyně s jídelnou. Celá denní část je tedy nejenom plná světla, ale zároveň dokonale stírá rozdíl mezi tím, co je uvnitř a co je vně.
V této velké obytné dvoraně architekti ponechali přiznané betonové překlady, sloupy a další konstrukční prvky, pouze na strop vložili mezi betonové trámy panely z ořechového dřeva. Toto řešení nejenom zútulňuje obytný prostor, ale zároveň je zábavnou moderní interpretací tradičních kazetových stropů.
Život a práce v rovnováze
Nad obývací zónou, jejímž hlavním prvkem je velkorysá sedací souprava, je galerie. Ta je vyhrazená pro majitele domu, jenž pracuje z domova. Je zde pracovní kout, delší stůl se židlemi pro pracovní porady s kolegy, a dokonce i fitness zóna. To vše je dobře patrné z terasy v přízemí, a tak mohou být majitelé přes den v neustálém vizuálním kontaktu.
Soukromé ložnice jsou umístěné v patře, zatímco úložné prostory a tzv. mokrou zónu směřovali architekti cíleně do blízkosti zadního vstupu do domu.
Dům, jenž nese název Element, tak nabízí různá prostředí pro různé aktivity každodenního života majitelů a je ukázkou bydlení, kde - jak říkají architekti - mohou být život a práce v dokonalé rovnováze.