Článek
Patrně největší změnou je zvýšení nejvyšší rychlosti na vybraných silnicích I. třídy, které vypadají jako dálnice, ale je na nich zatím omezená rychlost na 90 km/h. Nově bude možné legálně jet až 110 km/h. Jedná se o 24 úseků, u nichž bylo navrženo zvýšení rychlosti. U většiny úseků se změn řidiči dočkají na jaře příštího roku.
Změna ovšem nenastane hned první den nového roku, ale po úpravě dopravního značení a dohodě krajů se silničáři. Jde například o přivaděč k D1 u Jihlavy, silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové nebo úsek Liberec–Bílý Kostel.
Speciální registrační značky za 5000 korun
Další změna: motoristé si od 1. ledna 2016 budou za poplatek konečně moci vybírat čísla i písmena na registrační značce podle své libosti. Ministerstvo dopravy (MD) ujišťuje, že k dalšímu odkladu už nedojde. Značka na přání bude mít osm alfanumerických znaků místo nynějších sedmi, minimálně jeden ze znaků musí být číslo.
Značka přijde na 5000 korun. Nebude už vázána na konkrétní auto či motocykl, ale bude možné ji při každé změně vozidla přenášet, a tedy používat doživotně. [celá zpráva]
Zákaz jízdy kamiónů po vybraných okreskách
Obce s rozšířenou působností mohou od ledna omezit či zakázat jízdu kamionů na silnicích II. a III. třídy. Návrh obce musí „odklepnout” dopravní policie. Omezení se netýká vozidel zásobování či údržby, případně firem, jejichž kamiony mají v dané obci provozovnu či sídlo.
V novém roce by měla vstoupit v platnost (zatím neschválil Senát) i novela u dvoukolových vozítek typu Segway, která zamořila zejména historické centrum Prahy. Pokud bude novela schválena, nebude možné na segwayi jezdit po chodníku ani v pěší zóně rychleji, než je rychlost chůze.
Chodci budou v šeru, mlze či ve tmě mimo obec používat na oděvu reflexní prvky. Tato změna opět čeká na schválení Senátem.
Kvůli změnám v centrálním registru vozidel nebude nově nutné chodit na úřad v místě trvalého bydliště, ale stačí zajít na libovolný úřad obce s rozšířenou působností (v Česku je jich 205).
Vážnější přestupky budou trestány přísněji
Menšími změnami projde i „bodový systém”, některé vážnější přestupky budou přísněji trestány. Konkrétní podobu ale zatím ministerstvo dopravy neuvedlo, předpokládá se ovšem, že upravený bodový systém začne platit příští rok. Nově bude zvýšena pokuta za vjetí na železniční přejezd, na němž svítí červené světlo – kromě šesti bodů dostane řidič také pokutu 25 tisíc korun. Změny ale musí ještě schválit poslanci.