Článek
Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku.
Winterkorn krátce po odhalení skandálu odstoupil z funkce šéfa podniku. Popírá nicméně, že by se na rozhodnutí instalovat do aut nezákonný software podílel, a tvrdí, že se o používání tohoto softwaru dozvěděl teprve krátce před odhalením skandálu.
Sedmasedmdesátiletý Winterkorn stanul před soudem v německém Braunschweigu. K soudu dorazil v tmavomodrém obleku a novinářům sdělil, že se mu daří dobře. Kvůli Winterkornovým zdravotním problémům byl proces dříve opakovaně odložen, upozorňuje Reuters.
Obvinění vůči bývalému šéfu Volkswagenu zahrnují kromě podvodu rovněž manipulaci s akciovým trhem a falešnou výpověď před parlamentní komisí. Winterkorn prostřednictvím svého právního zástupce obvinění odmítl.
„Náš klient nikoho nepovedl ani nepoškodil. Nenechal kapitálový trh záměrně v nevědomosti, aby tak poškodil investory. A vyšetřovací komisi řekl pravdu,“ uvedl jeho právník.
Pokud bude Winterkorn shledán vinným, hrozí mu pokuta nebo trest odnětí svobody, píše Reuters. Podle AP by soud mohl Winterkorna poslat do vězení až na deset let.