Článek
Portál gazeta.pl píše, že jen za loňský rok polští policisté přistihli 93 214 šoférů, kteří za volant sedli navzdory tomu, že pili alkohol. V zemi se konaly různé informační kampaně, zpřísňovaly se tresty.
Policie bude moci řidiči zabavit automobil i tehdy, pokud způsobí dopravní nehodu a naměří mu nejméně 0,5 promile, pokud půjde o člověka, který pod vlivem alkoholu jezdí opakovaně nebo uteče z místa nehody.
Zabavené auto policisté odvezou na odstavné parkoviště, kde připadne pod správu prokurátora. O tom, zda vozidlo propadne státu, rozhodne nakonec soud. Shovívavost může projevit například v případě, že opilý řidič nezpůsobil nehodu.
Pokud policisté přistihnou opilého řidiče za volantem auta, které mu nepatří, nebo bude při dopravní nehodě zničené, bude muset zaplatit pokutu odpovídající tržní hodnotě daného vozidla.
Gabriel Gatner, advokát specializující se na případy související s jízdou po požití alkoholu, podle zpravodajská televize TVN24 nové předpisy považuje za další krok ke zlepšení bezpečnosti na silnicích. Dodal však, že je na justici, aby je opravdu uplatňovala. Zároveň je podle něho dále třeba vzdělávat lidi o následcích jízdy po vypití nějakého alkoholického nápoje.
Připomněl, že 80 procent jeho klientů jsou lidé, kteří alkohol pijí příležitostně, a když si sedali za volant, mysleli si, že jejich organismus už alkohol stihl odbourat.
Muž o hmotnosti 85 kilogramů, který si dá jedno desetistupňové pivo, bude alkohol odbourávat dvě a čtvrt hodiny. V případě 0,5 dcl například rumu to bude tři a čtvrt hodiny. Ženy odbourávají alkohol pomaleji.