Článek
Zvolení Donalda Trumpa novým prezidentem USA jistě přinese celou řadu změn, přičemž některé by se měly odehrát i na ministerstvu dopravy. Podle zpráv, na niž upozornil zdroj agentury Bloomberg, totiž tým poradců nově zvolené hlavy USA považuje za jednu z hlavních priorit úpravu předpisů a zákonů ohledně provozu autonomních vozidel.
Ta už se sice objevují na silnicích vybraných měst napříč USA, proces schvalování jejich uvedení do provozu je ovšem velmi komplikovaný. Podle současných nařízení lze totiž udělit povolení pouze pro provoz 2500 vozidel bez klasických ovládacích prvků (tedy volantu a pedálů) ročně.
V minulosti už sice proběhly pokusy o zvýšení tohoto limitu, skončily však neúspěšně. Pokud by se však nařízení povedlo změnit, mohla by to být skvělá zpráva pro Elona Muska a jeho automobilku Tesla, která se relativně nedávno pochlubila konceptem plně autonomního robotaxi Cybercab, které postrádá volant i pedály.
Změny ohledně zákonů a nařízení by však nejspíš mohly pomoci i systému autonomního řízení Full Self-Driving, který společnost Tesla nabízí pro Model Y a Model 3. V současné době totiž systém vyžaduje, aby byl řidič vždy připraven převzít kontrolu nad vozem.
Zprávy ohledně možných změn v oblasti technologie autonomního řízení měly výrazně povzbudit i investory, kteří zvýšili hodnotu akcí společnosti o sedm procent. Naopak akcie společností Uber a Lyft, které již nyní nabízejí služby autonomních taxi a pro které by mohl být projekt Cybercab velkým konkurentem, oslabily.
Zatím však zůstává otázkou, zda se najde dostatečná podpora pro tyto systémy. V minulosti totiž došlo k několika ošklivým nehodám plně autonomních vozů, které vedly ke zrušení povolení pro společnost Cruise v Kalifornii, zatímco systém Tesla Full Self-Driving je aktuálně vyšetřován americkými úřady.