Článek
Začátkem letošního roku šéf Tesly Elon Musk uvedl, že věří, že snaha o vyšší prodeje při nižších ziscích je pro společnost „správnou volbou“.
Výroba automobilky se zvýšila na téměř 479 700 kusů z 258 580 vozů v období duben až červen 2022. Pomohlo k tomu zvýšení výrobní kapacity. Druhé čtvrtletí bylo již pátým čtvrtletím za sebou, kdy byl počet vyrobených vozů vyšší než počet dodaných.
Analytik investiční firmy Wedbush Securities Dan Ives řekl serveru BBC, že snížení ceny v Číně bylo „chytrým pokerovým tahem, který byl pro Teslu masivně úspěšný“. Čína je po Severní Americe pro automobilku druhým největším trhem a čelí zde silné konkurenci místních výrobců elektromobilů.
Volkswagen jedná s Teslou o adaptaci její technologie nabíjení
Tesla ale bojuje s vyšší konkurencí i v jiných částech světa. Dopadá na ni také růst nákladů na půjčky. To byly hlavní důvody, proč se rozhodla snížit ceny.
Tesla v současnosti provozuje montážní závody v kalifornském Freemontu, texaském Austinu a v zahraničí v Šanghaji a německém Brandenburgu. Společnost vyrábí také nákladní vůz Semi v závodě na výrobu baterií v Nevadě, dodávky modelů Semi však byly zahájeny v prosinci 2022 a Tesla je zatím nevyrábí ve velkých objemech.
V březnu Musk oznámil, že Tesla plánuje postavit nový závod poblíž mexického města Monterrey. Po červnovém setkání s indickým premiérem Naréndrou Módím pak oznámil, že chce investovat také v Indii.
Snížení cen mělo v prvním čtvrtletí dopad na hospodaření. Tržby se za leden až únor zvýšily o téměř čtvrtinu díky vyššímu prodeji vozů. Zisk však klesl o 24 procent, kvůli nižším cenám a růstu nákladů na suroviny. Výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí společnost oznámí 19. července.