Článek
„Kromě LED pásků, které ve tmě upozorňují na okraj silnice, je náš patník vybaven solárním panelem, malou větrnou elektrárnou a pohybovým senzorem. Když se k patníku blíží vozidlo, sepne se plašička zvířat a bluetooth rozsvítí další patníky v řadě,“ popsal jeden ze studentů Miloš Nováček.
Nepotřebuje připojení
Díky vlastnímu zdroji energie funguje patník samostatně. Nepotřebuje napájet z elektrické sítě. Případná porucha jednoho nijak neovlivní funkčnost ostatních patníků.
Nápad a jeho realizace vynesly čtyřem spolužákům z Prahy prvenství v globálním programu společnosti Samsung pro mladé inovátory – Solve for Tomorrow pro Česko a Slovensko.
Do soutěže s ostatními přihlášenými týmy vstoupili studenti s ideou na výrobu tiskových strun pro 3D tiskárny, tzv. ekofilamentů, z recyklovaných PET láhví.
„Tou myšlenkou jsme se zabývali už delší dobu, a tak když nám naše paní profesorka řekla o soutěži na téma technologické inovace pro lepší budoucnost, příliš jsme neváhali,“ dodal Nováček. Inspirovalo ho řízení v noci, kdy špatně viděl okraj silnice.