Článek
Automobily, které po technické prohlídce budou moci vyjet do běžného provozu, sestavily zhruba patnáctičlenné týmy studentů průmyslových škol v Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově, Žďáru nad Sázavou a v Chotěboři a také žáci v Moravských Budějovicích a Bystřici nad Pernštejnem. Stavebnici dodala česká firma, studenti montovali auto pod vedením kvalifikovaného strojaře. Krajský rozpočet projekt podpořil jednorázově částkou 1,2 miliónu korun. Podobnou částku do projektu vložily regionální firmy, které s technickými centry spolupracují.
Asi nejtěžší bylo pro studenty dodělat karoserii a doladit do všech detailů interiér vozu. „Díly karoserie jsou součástí stavebnice, ale musely se spasovat na rám auta, vykytovat, vybrousit a poslat na lakování," uvedl Daniel Jambor, student druhého ročníku z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Žďáru nad Sázavou. „Navíc jsme museli rozebrat starší fabii, ze které jsme použili motor. Všechny jednotlivé díly jsme drželi v ruce a viděli, jak vypadají," dodal.
Stavba automobilu je podle krajské radní Jany Fialové atraktivním prostředkem k nalákání budoucích studentů do technických škol v Kraji Vysočina. Pokračování projektu podle ní záleží na ředitelích škol. Lidé si budou moci sportovní automobily prohlédnout do 24. dubna v jihlavském obchodním centru City Park.