Článek
Člověk dokáže podvědomě analyzovat nebezpečí za rohem, když spatří na zemi stín. Uvědomí si, že v oblasti, kterou nevidí, se pravděpodobně někdo pohybuje a mohlo by dojít ke srážce. Stejně tak už to dokážou vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) naučit i umělou inteligenci.
Tahle univerzita spojená s výzkumným ústavem dokázala přetvořit speciální kameru z vesmírných vozítek do pozemních podmínek a využít ji v automobilech. Původní technologie Direct Sparse Odometry je určena pro výpočet jízdy podle měření stínů objektů kolem vozítka Mars Rover. Podobné kamery umístili na auta a nechali je sledovat stíny vrhané různými objekty.
Na videu můžete vidět testy s pohyblivým elektrickým vozíkem pro postižené, který samočinně zastaví, když se za rohem pod umělým osvětlením začnou pohybovat stíny.
Totéž už vědci dokázali implementovat do automobilů. Samozřejmě že venku by taková technika nefungovala, ale v garážích s umělým osvětlením je tohle super pomocník. Spousta nehod se v nich stane, protože není vidět za roh. Taková bezpečnostní technologie by zde mohla výrazně snížit počet drobných nehod a v budoucnu by se mohla stát velmi důležitou součástí autonomních vozů.