Článek
General Motors, BMW, Honda, Hyundai, Kia, Mercedes a Stellantis se podle středečního prohlášení podělí o investici v řádu několika miliard dolarů, jejímž cílem je vybudovat vysoce výkonné nabíjecí stanice s 30 000 přípojkami v městských oblastech a podél dopravních komunikací.
Krok automobilek má urychlit rozšíření elektromobilů a rozptýlit obavy, že nabíječky nebudou dostupné při cestování na dlouhé vzdálenosti.
Firmy zatím nezveřejnily přesný počet plánovaných nabíjecích stanic ani finanční podrobnosti či informace o tom, jak dlouho by mělo vybudování sítě trvat. Pouze oznámily, že první nabíjecí stanice chtějí do léta příštího roku. Podle prohlášení je jejich cílem vybudovat v Severní Americe přední síť spolehlivých nabíjecích stanic s vysokým výkonem.
Podle údajů amerického ministerstva energetiky je v současné době v USA a Kanadě zhruba 8700 stejnosměrných rychlonabíjecích stanic s téměř 36 000 přípojkami. Rychlonabíjecí stanice dokážou dostat baterii na 80 procent její kapacity za 20 minut až jednu hodinu. Síť společnosti Tesla má v USA a Kanadě 2050 stanic s více než 22 000 přípojkami.
Tesla Cybertruck nasbírala téměř dva miliony předobjednávek, noví zákazníci mohou čekat až pět let
Síť vytvořená sedmi automobilkami by měla být první veřejnou a otevřenou všem majitelům elektromobilů. Má mít konektory pro systém vozů Tesla i pro systém používaný ostatními automobilkami. K napájení nabíječek chtějí automobilky v co největší míře využívat obnovitelné zdroje energie.
Prodej elektromobilů v USA v prvním pololetí letošního roku pokračoval v růstu. Celkem se prodalo více než 557 000 elektromobilů a na celkovém prodeji aut se podílely 7,2 procenta. Loni podíl elektromobilů na trhu činil 5,8 procenta.
Společnost Cox Automotive předpovídá, že letos prodej elektromobilů poprvé překoná hranici jednoho milionu. Podle poradenské společnosti LMC Automotive pak v roce 2025 má být podíl elektromobilů na trhu 14,4 procenta a v roce 2030 téměř 40 procent, napsala agentura AP.