Hlavní obsah

Rusové získali továrnu Renaultu za jeden rubl, zpět by ji prodali za miliardy

2:35
2:35

Poslechněte si tento článek

Ruský automobilový institut NAMI získal podíl Renaultu v AvtoVAZu za jediný rubl. Teď by za něj chtěl 112,5miliardkrát víc jako kompenzaci investic. Renault však návrat do Ruska neplánuje.

Foto: Lada

Lada Vesta SW Cross (2017)

Článek

Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu a zavedení souvisejících sankcí řada automobilek z ruského trhu urychleně zmizela. Patřil k nim i francouzský Renault, který ovšem měl na tamním trhu specifickou situaci - vlastnil majoritní 68% podíl v AvtoVAZu, státním výrobci vozů Lada. Pro Renault to bylo mimořádně složité rozhodnutí, zvláště když si uvědomíme, že díky tomuto vlastnictví kontroloval přibližně 30 % celého ruského automobilového trhu.

Renault „prodal“ svá aktiva ruskému automobilovému výzkumnému institutu NAMI za symbolický 1 rubl. Ruská strana nelenila a „obnovila výrobu moskvičů“, jak se tehdy psalo - lepila v bývalé fabrice Renaultu loga své značky Moskvič na čínské crossovery, které přicestovaly v téměř smontované podobě.

Generální ředitel AvtoVAZu Maxim Sokolov nyní pro agenturu TASS uvádí, že pokud by se Renault chtěl do země vrátit a znovu získat kontrolu nad automobilkou, musel by zaplatit 112,5 miliardy rublů, tedy asi 30,8 miliardy korun.

Podle Sokolova institut NAMI od odchodu Renaultu investoval do AvtoVAZu obrovské částky. Celkem to loni a předloni mělo být 67,5 miliardy rublů (18,5 miliardy korun) a v letošním roce má přitéct dalších 45 miliard rublů (12,3 miliardy korun). Považuje proto za správné, aby francouzská značka v případě návratu do Ruska institutu NAMI tyto prostředky kompenzovala.

Renault podle dalších Sokolovových slov před svým odchodem do AvtoVAZu investoval ročně zhruba 20-22 miliard rublů (5,5-6 miliard korun). Proč by Renault měl investice NAMI kompenzovat, když ruská strana Renaultu jeho investice před rokem 2022 nekompenzovala, Sokolov neuvedl.

Renault zatím nedal najevo, že by o návrat do Ruska stál. V rozhovoru pro Business Insider společnost uvedla, že v „krátkodobém horizontu nepředpokládá žádnou změnu“ ohledně návratu do země.

Související témata:

Výběr článků

Načítám