Článek
Systémy autonomního řízení a robotické taxíky jsou velkým tématem posledních let, tato technologie však stále vyvolává různé otázky a naráží na mnohá omezení. Zajímavou alternativou se však může stát technologie dálkově ovládaných vozidel, která by mohla přinést nový druh mobility.
Vývojem dálkově ovládaných vozidel se od roku 2018 zabývá i německá společnost Vay, která sice sídlí v Berlíně, ale své služby už provozuje například v Las Vegas, kde již získala potřebná povolení k provozování vozidel s novými technologiemi. A za oceánem plánuje další růst.
Nedávno se však společnost pochlubila schopnostmi svých vozidel i v Berlíně, kde má zatím povolené alespoň testování. V rámci něj je sice nutné, aby za volantem zůstal řidič, který v případě nouze převezme nad vozem kontrolu, primárně však vůz ovládá řidič sedící za rozhraním připomínajícím moderní jezdecké simulátory.
Vozidla jsou vybavena kamerovým systémem s 360° pokrytím, jehož obraz je přenášen na monitory a eliminuje mrtvé úhly. Nechybí ani mikrofony, díky kterým má řidič lepší povědomí o dění v okolí, včetně výskytu vozidel s majáky a sirénou. Mikrofonem a reproduktory je vybavena i kabina pro možnost komunikace s posádkou.
Celá koncepce dálkově ovládaných vozidel pak může plnit dvě zásadní role. Tou první je možnost přepravy zákazníků ve stylu taxi, zajímavější a důležitější je však možnost sdílení vozidel. Řidič totiž může na dálku dopravit vůz k zákazníkovi, který si ho převezme a následně dojede, kam potřebuje.

Dálkově ovládané vozidlo společnosti Vay provozované v Las Vegas
V cíli si pak může kontrolu nad vozem opět dálkově převzít řidič společnosti Vay, který ho převeze buď na parkoviště, nebo k dalšímu zákazníkovi. Jeden řidič tak může během dne ovládat několik automobilů, respektive přepravit řadu lidí v různých lokacích podle potřeby. Díky vysoké efektivitě tak Vay nabídne zákazníkům lepší ceny a řidičům lepší pracovní prostředí.
Koncepce dálkově ovládaných vozidel se přitom nijak nevylučuje s technologií plně autonomních vozů. Sama společnost Vay totiž sbírá data, která mohou být využita pro trénování autonomních systémů řízení. Vzdálený řidič navíc může být skvělým doplňkem pro plně autonomní vůz, jehož systémy například pohodlně zvládnou cestu po dálnicích, zatímco řidič převezme kontrolu v náročnější městské dopravě.
Všechny tyto systémy nicméně vyžadují schválení a úpravy různých legislativ, k čemuž jsou zatím nakloněni úředníci především za oceánem. V Las Vegas tak už společnost realizovala přes 8 000 jízd, zatímco v Evropě plánuje nabídnout první služby v belgických Antverpách. Nejprve však stále se záložním řidičem za volantem.